Den numera klassiska mixen av sponsorer till IF Elfsborg och föreningens A–truppsspelare fick en riktigt lyckad dag tillsammans då den årliga Elfsborgsgolfen avgjordes på Borås GK.

Det har blivit en stark och väldigt uppskattad tradition att stjärnorna i Elfsborgs A–trupp i sällskap med flertalet gulsvarta profiler går ut på en 18–hålsrunda tillsammans med de mest slagsugna av föreningens sponsorer.
2017 års upplaga av Elfsborgsgolfen blev precis som tidigare väldigt lyckad. Bra väder, många skratt i härligt umgänge och naturligtvis en hel del vinnarinstinkt på en mycket fin bana där det gjordes upp om kanonpriser från IF Elfsborgs samarbetspartners AKI Travel, Varbergs Stadshotell & Asia Spa samt Hotell Eggers.

Vinnarna i Elfsborgsgolfen 2017 blev:
* Vinnare av golftävlingen – Jan Heintz, Signcom
* Andraplats i golftävlingen – Peter Lindeberg, Silvent.
* Närmast hål – P-G Fransén Assemblin
* Längsta drive: Henric Wiklund, Emballator.
* Vinnare av bruttotävlingen – Anton Weijshag, AB Effektiv Borås.