IFK Norrköping kom på besök till Borås Arena när sommaren hade gått mot höst och vann mot Elfsborg för första gången på 20 år.

Hade man googlat på ”ställningskrig” + ”fotboll” så hade nog matchen IF Elfsborg mot Norrköping kommit högt upp, då den första halvleken var oerhört jämn mellan två lag som ville framåt. Elfsborg var lite hetare i början av matchen och hade de klaraste chanserna och nyförvärvet Edu Obasi visade vilken duktig och erfaren anfallare han var. Ett par dragningar och klackar så var han kompis med både konstgräset och Elfsborgspubliken. Ett par gånger skulle IFK Norrköping få chansen, framförallt i slutet på halvleken när två dubbla frisparkar höll på att ställa till det för Elfsborgsförsvaret men Kevin kunde se bollen segla en liten bit utanför sin vänstra stolpe och det var likaläge efter 45 spelade minuter.

Just Kevin skulle få spela en huvudroll i början på andra halvlek när han fick ett hemåtpass från Frederik Holst, kanske inte den bästa passningen i matchen men Kevins rensning satt mitt på Simon Skrabbs fötter som befann sig strax utanför straffområdet, han tog emot bollen och kunde enkelt sätta ditt ledningsmålet för bortalaget. En kass start för Elfsborg som man inte önskade sig….Elfsborg spelade upp sig och skapade ett par fina lägen, framförallt så var Per Fricks superchans när han vände bort en försvarare och stod helt fri med målvakten. Avslutet var det inget fel IFK Norrköpings målvakt gjorde omgångens, om inte årets räddning och ledningen stod sig. Elfsborg försökte pressa på, bytte in Emir Bajrami, Viktor Prodell och Simon Lundevall men Elfsborg kunde inte göra mål i denna matchen heller och IFK Norrköping kunde vinna matchen med 1-0. Sex raka matcher utan mål för Elfsborg som har lite att fundera på inför nästa match när man rullar till Motala och match mot Motala AIF i Svenska Cupen.

Elfsborgs manager Jimmy Thelin var såklart besviken efter matchen:
– Våra spelare gör många bra saker, presterar bra i försvarspelet och vaskar fram chanser. Det gäller fortsätta att prestera. Vi stöttar alltid våra spelare och det gäller bara att fortsätta att spela. Jag är nöjd med Obasis insats, känns som att han är redo och presterar dag ett.

IF Elfsborg – IFK Norrköping 0–1 (0-0)
Mål: Simon Skrabb (47′)
Elfsborgs startelva: Kevin Stuhr Ellegaard – Frederik Holst, Ibrahim Dresevic, Joakim Nilsson, Rami Kaib – Daniel Gustavsson (56′), Simon Olsson, Robert Gojani (80′), Stefan Ishizaki – Per Frick (73′), Chinedu Obasi
Ersättare: David Olsson, Simon Lundevall (56′), Jesper Karlsson, Emir Bajrami (80′), Viktor Prodell (73′), Alex Dyer, Gustav Henriksson
Varning, Elfsborg: Chinedu Obasi
Utvisning, Elfsborg:
Antal sålda biljetter: 6255