Medgångssupportrar är smarta!
Publicerad: 2010-03-29 23:00Var som jag, en äkta medgångssupporter. Det är praktiskt, enkelt och väldigt trivsamt! Vi skrattar, diskuterar vårt lag hjärtligt och vet alltid att nästa seger är nära.
Medgångssupporter… sug på det sköna ordet. Känn hur det känns att hålla på laget som det går bra för, på laget som favoritskapet ligger på. Att hålla på laget som inte bara spelar bra fotboll, utan som oftast vinner och som mycket sällan gör en plattmatch.
Att vara medgångssupporter är också mycket roligare än att vara motgångssupporter. Varje gång. Vinna är kanske inte allt, men allt är ju lättare när laget vinner. Och vinner inte laget så förlorar det i alla fall inte. I slutändan är det löjligt mycket roligare att diskutera om en fjärde eller tredjeplats i serien var tillräckligt bra, än att känna motgång. Iskall motgång som är förknippad med den ständiga risken att åka ur (om laget ens ligger i högsta serien). Att misslyckas kapitalt är aldrig kul, vilket motgångssupportrar är väl medvetna om. Motgångssupportrar har helt enkelt ett sämre liv.
Tänkt efter själv. Hur kul är det egentligen att med entusiasm vifta med egna lagets flagga när motståndarna gör mål? Och mål igen. Och ditt lag gör… självmål. Hur kul är det att klappa händerna när motståndarna skrattande leker fotboll och ditt lag mest agerar rundningsmärken? Hur kul är det att skandera ”heja, heja” när ditt lags spelare mest hänger med huvudet, bara för att de i andra laget faktiskt är flera klasser bättre. Ja, känn efter ordentligt! Hur kul är det att hålla på till exempel Åtvidaberg? Som alla vet åker ur Allsvenskan i år? Med en säsong som kan sammanfattas med ”30 omgångar av förnedring”? Snacka om motgångssupporter.
Nä, var som jag istället, en medgångssupporter. För så är det att hålla på Elfsborg. Vetskap om att vi håller på ett av Sveriges absolut bästa lag, med några av Sveriges bästa spelare i de egna färgerna. Kunskap om att Lennart Johanssons Pokal ständigt är inom räckhåll. Kanske måste jag erkänna att även jag en gång i tiden har varit motgångssupporter. För att jag hållit på Elfsborg, på den tiden som jag numera nästan glömt. Men det kommer aldrig att hända igen, detta att jag blir motgångssupporter. För idag är jag glad, elfsborgare och en utpräglad medgångssupporter!
Gunnar Fägersten Novik, copywriter och idékommunikatör
Fotboll i unga år med kvarterslaget Bergdalen i Borås, numera med Bollebygds IF. Spelar också med ett gäng gubbar på arenan varje torsdag morgon. Jobbade i över 20 år som journalist, bland annat på Sveriges Radio i Borås. Numera på reklambyrån Idéinvest.