Ingen fara med Svensson och Jönsson

Publicerad: 2010-07-31 23:00

 

Det var i slutet av den första halvleken i matchen mot Gefle IF som både Anders Svensson och Jon Jönsson åkte på varsinn smäll. Svensson fick en rejäl lårkaka och Jönsson åkte på en smäll på vaden. Ingen av spelarna kunde fullfölja och Magnus Haglund tvingades till två oannonserade byten precis innan halvtidsvilan.

 

Jan Andblad, IF Elfsborgs sjukgymnast gav en första rapport direkt efter matchen och den var positiv.

– Svensson åkte på en lårkaka och kunde inte stödja på benet därför tvingades han byta direkt. Men som tur var rör det sig bara om en lårkaka. Han kommer vara lite stel de närmsta dagarna men är fullt tillgänglig till nästa match. Det blir lite rehabträning under veckan och det kan han behöva efter tuff matchning, säger Andblad. 

 

Jon Jönsson åkte på en liknande smäll fast på vaden, inte heller han kunde fortsätta matchen.

– Han fick en smäll på vaden och smärtan ville inte släppa. Men det var ingen bristning eller så utan en mindre blödning som kommer lägga sig inom ett par dagar. Inget har gått sönder och det var positivt. Han är med all säkerhet tillbaka till nästa match, kommenterade Andblad.

 

Fler positiva besked från Andblad är att Jari Illola har tränat för fullt under fyra pass och snart kan vara tillbaka på allvar. Även Johan Sjöberg är tillbaka i full träning.

 

Niklas Arvidsson

niklas@7words.se

 

Huvudpartners