Imponerande insats av U19

Publicerad: 2011-06-04 16:57

 

 

U19 gjorde det mesta rätt i matchen mot FC Trollhättan. Killarna gjorde en strålande insats och vann med hela 5-0.

Det var inte mycket att säga om vilket lag som var det bästa den här matchen. U19 tog tag i taktpinnen direkt och visade att man ville vara det spelförande laget.
En bit in i den första halvleken så tog man välförtjänt ledningen genom Sebastian Holmén. Tio minuter därpå ökade Victor Nilsson på hemmaledningen till 2-0. I den första halvleken så var det en klar dominans från de gulsvarta och ledningen kändes inte hotad.
Det var ett helt nytt Elfsborg på planen denna dag. Den dåliga inställningen som killarna vid tidigare matcher haft var som bortblåst. Man kunde verkligen se glädjen och viljan att spela fotboll.

Trollhättan var inte helt ofarligt men U19 spelade ett välorganiserat försvarsspel och höll tätt. Man jobbade för varandra och trodde på det man gjorde. Fem minuter från slutet så avgjordes matchen definitivt när man satte dit 3-0. På övertid satte Victor Nilsson sitt andra mål i matchen. Totalt har han nu gjort 6 mål.
Det var sjävklart en glad Klas Ingesson som gav sin syn på matchen:
– En gedigen insats matchen igenom. Vi visade att vi ville spela fotboll. Det kändes verkligen som att killarna jobbat med inställningen. Idag jobbar vi som ett lag. Man såg att vinsten mot Malmö senast gav oss sjävlförtroende. Jag är självklart riktigt nöjd med dagens match.

 

JUNIORALLSVENSKAN

Elfsborgs U19 – FC Trollhättan  5-0  (3-0)
Elfsborgs målskyttar: Victor Nilsson 2, Per Frick, Sebastian Holmén, Pontus Andersson

 

 

Christoffer Ekengren

Huvudpartners