Hasse Ohlsson har lämnat oss
Publicerad: 2012-02-28 19:43
I måndags nåddes vi av beskedet att vår vän och styrelsekamrat, Hans Christer Ohlsson har avlidit. Beskedet kom överraskande. Hasse hade nyligen lovat att ställa upp ytterligare en 2-årsperiod i styrelsen och där, fortsätta med sina viktiga arbetsuppgifter.
Hasse Ohlsson är en av de största ledarna i IF Elfsborgs 108-åriga historia. Han började spela fotboll i föreningens pojklag på 50-talet och var bland annat bollpojk när Ryavallen var spelplats för matcher i fotbolls-VM 1958.
Karriären som spelare slutade dock i unga år. Enligt vad Hasse själv har berättat, var det en annan legendarisk ledare i IF Elfsborg, Thure Claesson, som förklarade för Hasse att han istället hade alla de egenskaper som krävs för att kunna bli en utmärkt ledare. Detta ledde till att Hasse redan i unga år, blev ledare för olika pojklag. Under många år på 70-talet var han en av ledarna i IF Elfsborgs då mycket framgångsrika juniorlag och blev därefter lagledare för A-laget. Bland annat var det Hasse som var lagledare när IF Elfsborg återvände till Allsvenskan 1997.
Hasse var med och fostrade den framgångsrika generationen med spelare som Stefan Andreasson, Anders Svensson, Mathias Svensson, Fredrik Berglund, Tobias Linderoth, Nemanja Milljanovic med flera, som då lade grunden till att föreningen numera tillhör den yttersta fotbollseliten i Sverige.
Hasses arbete uppskattades inte bara av IF Elfsborg och dess spelare. Han fick också pris som ”Sveriges främste fotbollsledare” i konkurrens med alla ledare och tränare i Allsvenskan och Superettan.
När Hasse lämnade lagledaruppdraget tog han plats i föreningens styrelse. Där har hans uppgift, förutom att bidra med sin stora erfarenhet, också varit att se till att ”Elfsborgskulturen” bevaras och utvecklas.
Hasse var också ansvarig för den jubileumsbok som togs fram till föreningens 100-årsjubileum och han svarade inom styrelsen för arbetet med föreningens interna utmärkelser. Han var också under en tid ledamot av styrelsen för Västergötlands Fotbollförbund.
Vi i IF Elfsborgs styrelse kommer att sakna Hasse för hans förmåga att alltid sätta föreningen främst och för hans stora kunskap om vår historia. Framförallt kommer vi att sakna vännen och kompisen Hasse.
Tack Hasse för dina 60 år som aktiv i IF Elfsborg. Vi övriga i styrelse och ledning skall göra allt vi kan för att fortsätta utveckla föreningen.
Styrelsekamrater och ledning i IF Elfsborg
Genom
Sture Svensson och Stefan Andréasson