Målrikt för U21
Publicerad: 2012-03-22 09:17
Fyra mål, fyra målskyttar. IF Elfsborg U21 vann på onsdagen med 4-2 mot Lindome. Läs tränare Jesper Bengtssons sammanfattning av matchen.
Efter en aning darrig inledning, med ett tidigt baklängesmål, där vi verkade överraskade över att Lindome spelade fotboll med både fart och kvalitet tog vi oss efter hand in i matchen. Mommo kvitterade snyggt efter en kvart och detta var starten på en bra period. Efter ett ledningsmål av Arjan Mostafa tog vi över matchen totalt, skapade målchanser i mängder och borde kanske ha avgjort matchen.
Istället kvitterade Lindome på en frispark som ändrade riktning och ställde våran för dagen duktige målvakt, Christoffer Gatara.
Inför andra halvlek pratade vi om att försöka ha bättre kontroll, både offensivt och defensivt, vilket också lyckades. Anfallsspelet mattades kanske av en aning men trots det gör vi två mål. Lindomes enda chans är en billigt dömd straff som de missar.
Under matchen som helhet är vi det klart bättre laget under båda halvlekarna och vinner välförtjänt. En match återstår, Carlstad BK, innan seriespelet börjar på tisdag där vi kommer att fortsätta jobba med att försvara oss som ett lag och att vårda bollen lite bättre i anfallsspelet.
Laget:
Christoffer Gatara
Karl-Anton Pettersson
Alexej Nikolajev
Ahmad Al-Ammari
Calle Wede 45 (Jack Bergdahl)
Simon Hedlund 45 (Philip Olofsson)
Joakim Jörgensen 45 (Lasse Broman)
Adam Lundqvist
Arjan Mostafa 45 (Kadir Hodzic)
Per Frick
Muhammed Abdulrahman
Mål:
1-1 Mommo
2-1 Arjan Mostafa
3-2 Per Frick
4-2 Adam Lundqvist