U19 starkast i derbyt mot IFK
Publicerad: 2012-05-23 19:56U19 stod upp riktigt bra i derbyt borta mot IFK Göteborg. U19 var det klart bättre laget och vann rättvist matchen med 3-0.
Det är alltid mycket som står på spel i det västsvenska derbyt mellan Elfsborg och IFK Göteborg. Denna match i juniorallsvenskan blev inget undantag. Det smällde i närkamperna och det bjöds stundtals på mycket bra fotboll. Elfsborg var det lag som förde spelet och skapade flest chanser i den första halvleken. IFK skapade i stort sätt ingenting och kändes rätt så ofarliga när de erövrade boll. Elfsborgs ledningsmål precis innan paus kom därför inte alls oväntat. Målskytt var Victor Rotting som efter en hörna lyckades sätta bollen i nät.
I omklädningsrummet pratades det om att inte slappna av och bjuda in IFK i den andra halvleken. Så blev det inte heller, utan Elfsborg fortsatte att föra spelet. Man ägde händelserna på planen och hade full kontroll. Att man bara ledde matchen med ett mål kändes ofattbart. Men till slut kom utdelningen som betydde 2-0, denna gång genom Anton Andreasson. Matchuret stod nu på åttio minuter och matchen kändes avgjord. I slutminuterna fastställde Simon Hedlund slutresultatet till 3-0 efter en mycket fin individuell prestation.
U19:s tränare Sanel Duzel efter matchen:
– En riktig kanonmatch av killarna. Det är alltid underbart att vinna mot IFK. Vi skapade mängder av målchanser, medan IFK knappt skapade någon. Det kändes aldrig oroligt och vi hade hela tiden bra kontroll.
JUNIORALLSVENSKAN
IFK Göteborg – Elfsborgs U19 0-3 (0-1)
Elfsborgs mål: Victor Rotting, Anton Andreasson, Simon Hedlund
Christoffer Ekengren