Djurparksdagen het i kylan
Publicerad: 2012-10-27 16:28
Den kyliga morgonen till trots, när portarna slogs upp till Elfsborgsdagen i djurparken ringlade sig kön lång. Traditionsenligt erbjöds bland annat tipspromenad, ansiktsmålning och självklart fanns möjligheten att införskaffa sig spelarnas autografer.
Djurparksdagen har blivit ett omtyckt årligt arrangemang som stadigt växer. Inför årets upplaga hade det beställts rekordmånga biljetter och köerna ringlade sig långa utanför entrén redan innan portarna öppnades.
Riktig vinterkyla med flera minusgrader på morgonen skrämde inte besökarna. Kanske såg många det som ett bra tillfälle att ekipera sig i gulsvarta mössor och halsdukar. Hade man inte en sedan tidigare fanns självklart Team Sportia på plats med delar av souvenirsortimentet till försäljning.
I övrigt var det mesta sig likt. Tipspromenad, ansiktsmålning och autografjakt hör till på en Elfsborgsdag i djurparken. Trängst blev det i aphuset, lejonhuset och björncaféet där A-lagets spelare fanns utplacerade för att signera allt från autografblock till bollar och tröjor.
Dagen till ära fanns även ett antal personer med ett särskilt uppdrag utplacerade. Utrustade med insamlingsbössor och rosa band kring kroppen samlade man in pengar till Elfsborgs insamling till förmån för årets Rosa Bandet-kampanj. En kampanj som Elfsborg kommer att avrunda i samband med hemmamatchen mot Gefle på måndag. För de besökare som ännu inte hunnit bestämma sig huruvida de skulle gå på matchen eller inte, fanns för dagen ett särskilt djurparkserbjudande där biljetter till matchen såldes till extra förmånligt pris.



Text: Eva Fihn
Bild: Jörgen Jarnberger