Även U21-laget stötte på patrull mot Åtvidaberg
Publicerad: 2013-07-30 19:22
Under tisdagen spelade U21-laget match på bortaplan mot Åtvidaberg. Efter en jämn första halvlek ryckte Åtvidaberg ifrån och vann tillslut med 4-1.
– Ändå en oerhört viktig match för killarna att spela som ger erfarenhet, säger lagets tränare Jesper Bengtsson.
Erfarenhet var det ja. I och med att hela A-truppen befinner sig i Skottland för match mot FC Celtic så var det här första gången för säsongen som U21-laget spelade med en renodlad U-trupp.
Hur många A-lagsspelare hade Åtvidaberg med?
– Oj, jag har ingen aning, men jag kände i alla fall igen fem stycken, säger Bengtsson och fortsätter:
– Det här var vår första match helt utan förstärkning från A-truppen. På förhand var det intressant att se hur vi skulle hantera att spela med en renodlad U-trupp mot ett Åtvidaberg som har ett starkt lag.
U21-grabbarna inledde matchen bra och skapade flera fina lägen, men det var Åtvidaberg som gick till halvtidsvila med en 1-0 ledning efter att de gjort mål på ett skott utifrån.
– Första halvlek gör vi det riktigt bra. Det var en jämn halvlek där de äger lite mer boll men framförallt spelar runt i sin egna backlinje. Jag tycker vi skapar mer än dom i första halvlek, säger Bengtsson som även tycker grabbarna ska vara nöjda:
– Första halvek är jag väldigt nöjd med och det bör spelarna också vara.
Ja, från dagens match är det kanske framförallt första halvlek som U21-grabbarna får ta med sig. I andra halvlek lyckades man nämligen inte lika bra och Åtvidaberg hann sätta både 2, 3 och 4-0 innan bortalaget från Borås reducerade till slutresultatet 4-1.
– Andra halvlek inleds med att de gör ett mål efter en minut. Inte riktigt den start vi behövde och efter det orkade vi inte hålla ihop det vare sig offensivt eller defensivt. Vi börjar slarva i passningsspelet vilket gör att de kan ställa om på oss, säger Bengtsson, som ändå konstaterar att det här var nyttig ”utbildning” för grabbarna:
– Det här är väl skillnaden mellan att spela U19- och U21-fotboll. Här möter man en klass bättre spelare och även spelare med rätt många allsvenska matcher i bagaget. Det går fortare och man blir hårdare straffad. Det ger alltid en viss stabilitet med en par tre A-lagsspelare i laget och det här var den första matchen vi fick överleva utan dom mot ett av seriens bästa lag på bortaplan. En tuff uppgift, men återigen, första gjorde vi det riktigt bra och vi borde kanske ha satt några av de jättelägen vi fick.
Nästa match för U21-laget sker på hemmaplan på måndag den 5 augusti klockan 18.00 då man tar emot Brommapojkarna.
Dagens lag:
Kristoffer Björk
Eric Nilsson, Viktor Nilsson, Martin Ingesson, Anton Vilstrup
Arber Zeneli, Anton Andreasson, Liridon Gashi, Kadir Hodzyc
Arjan Mustafa, Viktor Rotting
Viktor Rotting ut 65′ –> Jakob Berg in
Liridon Gashi ut 75′ –> Marco Stua in