U19 förlorade mot topplaget Mjällby

Publicerad: 2014-05-31 14:41

Lördagsmatch på Borås Arena när topplaget Mjällby kom på besök. Trots mängder av chanser ville bollen inte in för U19-laget.

Det var ny match i U19 Allsvenskan Södra när IF Elfsborgs U19-lag tog emot Mjällby AIF på Borås Arena. Elfsborgs nionde seriematch väntade och hemmalaget skulle försöka vända den negativa trenden och ta en efterlängtad hemmaseger. Mjällby å sin sida hade inte förlorat en enda match denna säsong och ligger i toppskiktet av tabellen.

Hemmalaget tog tag i spelet och skapade många målchanser matchen igenom, men för ett lag i en formsvacka mot ett lag i formtopp räckte det inte. Mjällby tog ledningen ganska tidigt genom Edis Agelius efter 13 minuter. Elfsborg tog tag i spelet igen och skapade mängder av målchanser. I andra halvlek fick Axel Rydén ganska omgående två gula kort och Mjällby drabbades av en utvisning med halvtimman kvar att spela.
   – Vi skapar väldigt mycket och fotbollen är inte alltid rättvis. När man är i en formsvacka som vi är får vi jobba för att få till målchanser. De två målen vi släpper in kommer genom felbeslut i backlinjen och då sätter ett formtoppat lag chanserna, säger tränare Sanel Duzel.

Elfsborg lyfte upp och pressade på för att få till en kvittering, istället kunde Mjällby få en omställning i 87′ minuten och matchen punkterades till 0-2 genom André Reinholdsson.
   – Deras målvakt gör nog tio kanonräddningar, vi träffar stolpe och ribba och kunde fått med en straff. Det var en bra fotbollsmatch men tyvärr förlorade vi ändå, det är bara att fortsätta jobba, avslutar Sanel.

IF Elfsborg – Mjällby AIF 0-2 (0-1)

Startelvan: Markus Fröjd, Jamy Makindu, Alibek Aliev, Tobias Sandström, Mohamud Guyo, Jonas Ganning, Philip Rosberg Apelkvist, Viktor Nilsson (k), Hannes Ahlqvist, Sebastian Loyola Nydén, Eric Nilsson 
Ersättare: Pritesh Mistry, Linus Andersson, Fidaim Elezaj, Viktor Gustafsson, Amil Dilberovic 

Huvudpartners