U19: Tung uddamålsförlust i Växjö

Publicerad: 2014-08-13 17:14

U19-laget åkte på sin första förlust på bra länge när Östers IF tog emot i Växjö. Ett straffmål avgjorde till hemmaseger med 2-1.

Elfsborg hade inte förlorat i U19 Allsvenskan sedan sista maj, sedan dess har sex raka seriematcher spelats och Elfsborg har gått obesegrade. På Myresjöhus Arena i Växjö var det hemmalaget som tog ledningen i första halvlek. Efter en lång frispark var det ett ouppmärksamt försvar som gjorde att målet gick in. 
   – På 1-0 är vi inte med alls. Frisparken var på deras planhalva, den lyftes långt och vi stod och sov, så kunde de bara få in bollen, säger tränare Sanel Duzel.

I andra halvlek kunde sedan Elfsborg kvittera genom Amil Dilberovic i 55′ minuten. Därefter hade Elfsborg en bra period men tio minuter senare ramlade en elfsborgsförsvarare, fick bollen liggandes på armen och domaren valde att blåsa straff. Återigen ledning till Öster och ny uppförsbacke. Elfsborg försökte ta tag i spelet och jaga kvittering, istället fick Rasmus Rosenqvist sitt andra gula kort och Elfsborg fick spela med en man mindre. Ändå skapades ett par chanser, men slutresultatet blev 2-1 till Östers IF.
   – Det här var en väldigt blek insats, en av våra sämre matcher och på fel tid då vi varit på gång. Vi ger onödiga frisparkar, tar onödiga kort och tappade humöret. Det var en absolut blek insats och vi är absolut inte nöjda. Vi går på femtio procent av våra kapacitet i dag – annars skulle vi vänt matchen. Det här får inte hända och spelarna får lära sig en läxa, man lär sig av sina misstag, avslutar Sanel. 

Nästa match är på Borås Arena under lördagen, då Falkenbergs FF gästar. 

Östers IF – IF Elfsborg 2-1 (1-0)

Startelva: Niclas Hedström, Sebastian Loyola Nydén, Rasmus Rosenqvist, Jamy Makindu, Tobias Sandström, Kardo Sarchel Aso Omar, Jonas Ganning, Philip Rosberg Apelkvist, Viktor Nilsson (k), Viktor Gustafsson, Amil Dilberovic, Eric Nilsson
Ersättare: Markus Fröjd, Linus Andersson, Fidaim Elezaj, Hannes Ahlqvist, Mohamud Guyo

Huvudpartners