INFÖR: U21
Publicerad: 2014-09-02 15:34
Bild från match lagen emellan den tredje juni i år.
Andra matchen i SM-slutspelet väntar för Elfsborg, denna gång mot ett namnkunnigt IFK Norrköping som man inte vunnit mot i år ännu.
SM-slutspelet inleddes för en vecka sedan för Elfsborgs del när laget åkte till Landskrona för match. Matchen slutade oavgjort, vilket också Norrköpings match mot BK Häcken. Nu jagar lagen sin första seger i gruppspelet och denna gång spelas matchen på Borås Arena. Norrköping har varit en tuff nöt att knäcka hittills i år sedan Elfsborg fick oavgjort på bortaplan och uddamålsförlust på hemmaplan.
– Det blir en tuff match men jag känner att vi har alla möjligheter att få till ett bättre resultat än i senaste matchen. Norrköping spelar ett rätt så klassiskt 4-4-2 där de sätter hög press på våra mittbackar. Det handlar om att våga samtidigt som man ska ha balans i marginalerna, säger tränare Jesper Bengtsson.
Noterbart är att IFK Norrköping kommer med ett starkt och namnkunnigt lag. Namn som Marcus Sahlman, Marcus Falk-Ohlander, Mathias Florén, Rawez Lawan och Emir Kujovic står alla uppsatta i startelvan.
Elfsborg har sedan förra matchen hunnit med att spela en U19-match. Därefter har det varit vanlig träning söndag och måndag.
– Vi har inte gjort något speciellt utan försöka förbereda oss fysiskt och mentalt inför matchen.
Truppstatusen ser bra ut när det gäller skador.
– De som saknas är Jacob Berg som har en skadad stortå. Dessutom saknas Kardo Aso som är sjuk, säger Bengtsson.
Anton Andreasson startar dagens match på det centrala mittfältet, bara dagar efter sin allsvenska debut mot Falkenberg.
– Det är målet för alla de här spelarna, att få hoppa in och visa vad de kan. Säkert skönt mentalt för Anton att debuten nu är gjord, nu gäller det att jobba vidare från den här matchen till nästa. Han är säkert lättad och har en skön känsla, avslutar Jesper.
IF Elfsborg startelva:
Abbas Hassan – Eric Nilsson, Viktor Nilsson, Martin Ingesson, Liridon Gashi – Arber Zeneli, Arjan Mostafa, Anton Andreasson, Rasmus Rosenqvist, Victor Rotting, Alibek Aliev