Tung förlust i U21-premiären

Publicerad: 2015-03-17 18:51

När det var dags för IF Elfsborgs premiär i U21 Allsvenskan blev det en tung förlust på bortaplan mot Malmö FF. 

Det var dags för återkomst i den södra U21 Allsvenskan när IF Elfsborgs spelarbuss rullade ner till Malmö IP denna soliga vårtisdag. För hemmalaget MFF var det redan den tredje matchen för säsongen i serien, för gästande Elfsborg den första i en haltande tabell. Det var två starka lag som ställdes mot varandra där Elfsborg hade mycket boll men Malmö var snabba och effektiva i målgörandet.

 

Matchen inleddes med mål redan efter sju minuter då hemmalaget fick in 1-0. 2-0 kom sedan genom ett friläge av Freddie Brorsson och även 3-0 av Petar Petrovic kunde rullas in före Elfsborg reducerade till 3-1 genom Viktor Götesson. Känslan att kunna vända grusades dock lite redan minuter senare då Piotr Johansson satte 4-1 strax före paus. I andra halvlek utökade Malmö till 5-1 genom Mattias Svanberg, 6-1 av Mattias Svanberg efter en stolpretur och till sist fullbordades Svanbergs hattrick när han satte 7-1 med lite drygt 20 minuter kvar. En riktig kalldusch till premiär.

 

Tränare Jesper Bengtsson är självklart inte nöjd med resultatet och vill se en rejäl förbättring i spelet.

– Det är bedrövliga siffror, sedan tycker jag inte Malmö är 7-1 bättre än oss men vi spelar en fotboll som blir väldigt ineffektiv. Vi kommer för sällan till avslut, har för mycket bolltapp och felpass vilket gör oss sårbara. Där är Malmö sylvassa och väldigt bra plus att de är oerhört effektiva. De gör fyra mål på fyra chanser i första halvlek. Vi är stora delar spelförande men har svårt att bli effektiva – de springer ifrån oss i omställningarna.

 

Det som skiljer mest är spelstilarna som de olika lagen spelar efter. Elfsborg med ett bollinnehav och skapa chanser genom det, Malmö mer försvarsinriktat och snabba omställningar. Trots resultatet tror Jesper att laget nu lärt sig en hel del.

– Brukar säga att man lär sig mer av förlust än av vinst och det stämmer. Vi får lära oss att välja bättre, spela enklare och rakare och komma till avslut. Hitta inläggsspel och minimera motståndarnas chanser att ställa om. Vi måste höja oss rejält om vi vill spela det här spelet, avslutar Jesper.


Malmö FF – IF Elfsborg 7-1 (4-1)

Startelvan: Abbas Hassan – Eric Nilsson, Viktor Nilsson, Daniel Mobaeck, Rami Dridi – Sebastian Nyden, Rasmus Rosenqvist, Anton Andreasson – Liridon Gashi, Viktor Prodell, Viktor Götesson
Ersättare: David Olsson, Viktor Gustavsson, Cristopher McVey, Jamy Makindu, Aydrus Hassan

Huvudpartners