Under veckan har spelare från IF Elfsborgs herrlag besökt föreningens ungdomsverksamhet, ett besök där killarna fick i uppgift att själva hålla i respektive övning för att därefter hjälpa till i resten utav träningspasset.

Spelare besökte under veckan följande ungdomslag: P8, F10-12, P10, P12 och P14. Ett besök som uppskattades enormt av vår ungdomsansvarig Joakim Alexandersson.
– Kul och väldigt inspirerande för våra ungdomar att få träffa och lära känna våra herrspelare på sina egna träningar. Tacksam mot hela ledarstaben som verkligen har en ödmjuk och fin inställning till allt och alla inom föreningen. Detta initiativet gör givetvis att intresset ökar ännu mer för att spela fotboll i IF Elfsborg och ger även en härlig Vi Tillsammans-känsla, berättar Joakim.

Spelare som besökte ungdomslagen denna veckan var följande: Jesper Karlsson, Simon Strand, Tim Rönning, Gustav Henriksson, Jacob Ondrejka, Marokhy Ndione, Joseph Okumu, Eduart Iljzai, Frederik Holst, Johan Larsson, Sivert Heltne-Nilsen, Leo Väisänen och Mathias Dyngeland.