Spelordningen för Allsvenskan 2021 är fastställd.

Nästa steg i arbetet med planeringen sker nästa vecka då Svensk Elitfotboll tillsammans med klubbarna och Svenska Fotbollförbundet beslutar om dagar och tider för omgångarna 1–18 i Allsvenskan och omgångarna 1-16 i Superettan.

Ambitionen är att kunna kommunicera dessa inom kort.

Samtliga matcher visas på discovery+.

Spelordning och huvuddatum för Allsvenskan omgång 1-30:
Omgång 1:
11 april:
AIK – Degerfors IF
Halmstads BK – BK Häcken
IF Elfsborg – Djurgårdens IF
IFK Norrköping – IK Sirius
Kalmar FF – Östersunds FK
Malmö FF – Hammarby IF
Mjällby AIF – Varbergs BoIS
Örebro SK – IFK Göteborg

Omgång 2:
18 april:
BK Häcken – Malmö FF
Degerfors IF – Kalmar FF
Djurgårdens IF – IFK Norrköping
Hammarby IF – Mjällby AIF
IFK Göteborg – AIK
IK Sirius – Halmstads BK
Varbergs BoIS – IF Elfsborg
Östersunds FK – Örebro SK

Omgång 3: 
25 april:
AIK – Hammarby IF
BK Häcken – IK Sirius
IF Elfsborg – Mjällby AIF
IFK Göteborg – Degerfors IF
IFK Norrköping – Halmstads BK
Kalmar FF – Örebro SK
Malmö FF – Östersunds FK
Varbergs BoIS – Djurgårdens IF

Omgång 4:
2 maj:
AIK – IF Elfsborg 
Djurgårdens IF – Malmö FF
Halmstads BK – IFK Göteborg
Hammarby IF – BK Häcken
IK Sirius – Kalmar FF
Mjällby AIF – Degerfors IF
Örebro SK – IFK Norrköping
Östersunds FK – Varberg BoIS

Omgång 5:
9 maj:
Degerfors IF – Djurgårdens IF
Hammarby IF – IK Sirius
IF Elfsborg – Kalmar FF
IFK Göteborg – BK Häcken
IFK Norrköping – AIK
Malmö FF – Varbergs BoIS
Mjällby AIF – Östersunds FK
Örebro SK – Halmstads BK

Omgång 6:
13 maj:
AIK – Malmö FF
BK Häcken – Örebro SK
Djurgårdens IF – Östersunds FK
Halmstads BK – Mjällby AIF
IFK Norrköping – Degerfors IF
IK Sirius – IF Elfsborg
Kalmar FF – IFK Göteborg
Varbergs BoIS – Hammarby IF

Omgång 7:
16 maj:
Degerfors IF – Örebro SK
Hammarby IF – Djurgårdens IF
IF Elfsborg – Halmstads BK
IFK Göteborg – IK Sirius
Malmö FF – Kalmar FF
Mjällby AIF – BK Häcken
Varbergs BoIS – IFK Norrköping
Östersunds FK – AIK

Omgång 8:
23 maj:
AIK – Mjällby AIF
BK Häcken – Varbergs BoIS
Djurgårdens IF – IFK Göteborg
Halmstads BK – Degerfors IF
IF Elfsborg – IFK Norrköping
Kalmar FF – Hammarby IF
Örebro SK – Malmö FF
Östersunds FK – IK Sirius

Omgång 9:
4 juli:
BK Häcken – AIK
Degerfors IF – Östersunds FK
Djurgårdens IF – Örebro SK
Hammarby IF – Halmstads BK
IFK Göteborg – IF Elfsborg
IFK Norrköping – Malmö FF
IK Sirius – Mjällby AIF
Varbergs BoIS – Kalmar FF

Omgång 10:
11 juli:
AIK – Varbergs BoIS
Halmstads BK – Djurgårdens IF
Hammarby IF – Degerfors IF
IF Elfsborg – Örebro SK
Kalmar FF – BK Häcken
Malmö FF – IK Sirius
Mjällby AIF – IFK Norrköping
Östersunds FK – IFK Göteborg

Omgång 11:
18 juli:
AIK – Kalmar FF
Degerfors IF – Malmö FF
Djurgårdens IF – IK Sirius
Halmstads BK – Varbergs BoIS
IF Elfsborg – Östersunds FK
IFK Göteborg – Mjällby AIF
IFK Norrköping – BK Häcken
Örebro SK – Hammarby IF

Omgång 12:
25 juli:
BK Häcken – IF Elfsborg
Hammarby IF – IFK Norrköping
IK Sirius – Degerfors IF
Kalmar FF – Djurgårdens IF
Mjällby AIF – Malmö FF
Varbergs BoIS – IFK Göteborg
Örebro SK – AIK
Östersunds FK – Halmstads BK

Omgång 13:
1 augusti:
AIK – Halmstads BK
Degerfors IF – Varbergs BoIS
Djurgårdens IF – BK Häcken
IFK Göteborg – IFK Norrköping
IK Sirius – Örebro SK
Kalmar FF – Mjällby AIF
Malmö FF – IF Elfsborg 
Östersunds FK – Hammarby IF

Omgång 14:
8 augusti:
BK Häcken – Östersunds FK
Djurgårdens IF – AIK
Halmstads BK – Malmö FF
IF Elfsborg – Degerfors IF
IFK Göteborg – Hammarby IF
IFK Norrköping – Kalmar FF
Varbergs BoIS – IK Sirius
Örebro SK – Mjällby AIF

Omgång 15:
15 augusti:
Degerfors IF – BK Häcken
Hammarby IF – IF Elfsborg
IK Sirius – AIK
Kalmar FF – Halmstads BK
Malmö FF – IFK Göteborg
Mjällby AIF – Djurgårdens IF
Varbergs BoIS – Örebro SK
Östersunds FK – IFK Norrköping

Omgång 16:
22 augusti:
AIK – BK Häcken
Djurgårdens IF – Mjällby AIF
Halmstads BK – IFK Norrköping
IF Elfsborg – Hammarby IF
IFK Göteborg – Varbergs BoIS
Malmö FF – Degerfors IF
Örebro SK – IK Sirius
Östersunds FK – Kalmar FF

Omgång 17:
29 augusti:
AIK – Örebro SK
BK Häcken – IFK Göteborg
Degerfors IF – Mjällby AIF
Hammarby IF – Malmö FF
IFK Norrköping – Östersunds FK
IK Sirius – Djurgårdens IF
Kalmar FF – IF Elfsborg
Varbergs BoIS – Halmstads BK

Omgång 18:
12 september:
Djurgårdens IF – Hammarby IF
IF Elfsborg – BK Häcken
IFK Göteborg – Halmstads BK
IK Sirius – Östersunds FK
Kalmar FF – Degerfors IF
Malmö FF – IFK Norrköping
Mjällby AIK – AIK
Örebro SK – Varbergs BoIS

Omgång 19:
19 september:
AIK – IFK Göteborg
BK Häcken – Mjällby AIF
Degerfors IF – IK Sirius
Halmstads BK – Kalmar FF
Hammarby IF – Varbergs BoIS
IFK Norrköping – Örebro SK
Malmö FF – Djurgårdens IF
Östersunds FK – IF Elfsborg

Omgång 20:
23 september:
Djurgårdens IF – Degerfors IF
Hammarby IF – IFK Göteborg
IF Elfsborg – Malmö FF
IK Sirius – IFK Norrköping
Kalmar FF – AIK
Mjällby AIF – Halmstads BK
Varbergs BoIS – BK Häcken
Örebro SK – Östersunds FK

Omgång 21:
26 september:
BK Häcken – Hammarby IF
Degerfors IF – AIK
Halmstads BK – IK Sirius
IFK Göteborg – Kalmar FF
IFK Norrköping – Varbergs BoIS
Malmö FF – Örebro SK
Mjällby AIF – IF Elfsborg
Östersunds FK – Djurgårdens IF

Omgång 22:
3 oktober:
AIK – Djurgårdens IF
Halmstads BK – Östersunds FK
IF Elfsborg – IFK Göteborg 
IFK Norrköping – Hammarby IF
Kalmar FF – IK Sirius
Malmö FF – Mjällby AIF
Varbergs BoIS – Degerfors IF
Örebro SK – BK Häcken

Omgång 23:
17 oktober:
BK Häcken – IFK Norrköping
Degerfors IF – Halmstads BK
Djurgårdens IF – IF Elfsborg
Hammarby IF – AIK
IFK Göteborg – Örebro SK
IK Sirius – Varbergs BoIS
Mjällby AIF – Kalmar FF
Östersunds FK – Malmö FF

Omgång 24:
24 oktober:
AIK – IFK Norrköping
BK Häcken – Halmstads BK
Djurgårdens IF – Kalmar FF
Hammarby IF – Östersunds FK
IF Elfsborg – IK Sirius
Mjällby AIF – IFK Göteborg
Varbergs BoIS – Malmö FF
Örebro SK – Degerfors IF

Omgång 25:
28 oktober:
Degerfors IF – IF Elfsborg
Halmstads BK – Örebro SK
IFK Göteborg – Djurgårdens IF
IFK Norrköping – Mjällby AIF
IK Sirius – Hammarby IF
Kalmar FF – Varbergs BoIS
Malmö FF – AIK
Östersunds FK – BK Häcken

Omgång 26:
31 oktober:
BK Häcken – Kalmar FF
Degerfors IF – IFK Göteborg
Halmstads BK – AIK
IFK Norrköping – IF Elfsborg
IK Sirius – Malmö FF
Mjällby AIF – Hammarby IF
Varbergs BoIS – Östersunds FK
Örebro SK – Djurgårdens IF

Omgång 27:
7 november:
AIK – Östersunds FK
BK Häcken – Degerfors IF
Djurgårdens IF – Halmstads BK
Hammarby IF – Örebro SK
IF Elfsborg – Varbergs BoIS
IFK Göteborg – Malmö FF
Kalmar FF – IFK Norrköping
Mjällby AIF – IK Sirius

Omgång 28:
21 november:
Degerfors IF – Hammarby IF
Halmstads BK – IF Elfsborg
IFK Norrköping – Djurgårdens IF
IK Sirius – IFK Göteborg
Malmö FF – BK Häcken
Varbergs BoIS – AIK
Örebro SK – Kalmar FF
Östersunds FK – Mjällby AIF

Omgång 29:
28 november:
Degerfors IF – IFK Norrköping
Djurgårdens IF – Varbergs BoIS
Halmstads BK – Hammarby IF
IF Elfsborg – AIK
IFK Göteborg – Östersunds FK
IK Sirius – BK Häcken
Kalmar FF – Malmö FF
Mjällby AIF – Örebro SK

Omgång 30:
5 december:
AIK – IK Sirius
BK Häcken – Djurgårdens IF
Hammarby IF – Kalmar FF
IFK Norrköping – IFK Göteborg
Malmö FF – Halmstads BK
Varbergs BoIS – Mjällby AIF
Örebro SK – IF Elfsborg
Östersunds FK – Degerfors IF