Inför U21: Stuhr-Ellegard gör comeback!

Publicerad: 2012-05-03 13:42

När Elfsborgs U21-lag åker till Jönköping för match under torsdagen får de fina förstärkningar från A-laget. Kevin Stuhr-Ellegaard gör comeback efter sin tumskada, och även Andreas Augustsson startar matchen.

 

Efter månader av skadeuppehåll för det danska nyförvärvet på målvaktssidan, Kevin Stuhr-Ellegaard, är det äntligen dags för comeback. I U21-matchen på bortaplan mot Jönköpings Södra gör Ellegaard comeback och får känna på matchspel igen.

– Andreas Andersson är också en bra målvakt men det är kul att Kevin är tillbaka och är tillgänglig för att spela match, säger tränare Jesper Bengtsson.

Även Andreas Augustsson startar matchen, men det återstår att se hur länge han spelar beroende på hur hans knä känns.

 

Återhållsam trots storseger senast

För drygt en månad sedan, närmare bestämt 4:e april, möttes lagen på Borås Arena. Denna gång slutade matchen hela 7-2 efter en rejäl utskåpning. Detta är dock ingenting som tränare Bengtsson lägger allt för stor vikt på.

– Det är ofta så att det är stor skillnad på hemma- och bortamatcher i den här serien. På hemmaplan är ofta lag starkare sedan man kan använda a-lagsspelare utan att de ska behöva resa någonstans och liknande. Under fjolåret förlorade vi med 1-3 i Jönköping så det blir en tuff match.

Bägge lagen har spelat tre matcher vardera i Folksams U21-serie. Elfsborg har två vinster och en förlust, medan Jönköpings Södra har det omvända, en vinst och två förluster.

 

”Hålla tillbaka killarna litegrann”

Den tänkta spelbilden handlar om två lag som vill ha mycket boll och ett ställningskrig kan uppkomma inledningsvis i matchen.

– Ibland får man hålla tillbaka killarna litegrann, annars finns det risk att de är lite ivriga och vill fylla på lite för mycket och använda lite för små marginaler. Men fungerar det som i de senaste tre matcherna finns det en bra chans till seger, avslutar Jesper Bengtsson i vårsolen.

 

 

STARTELVAN:

 

Kevin Stuhr Ellegaard

 

Karl-Anton Pettersson, Sebastian Holmén, Andreas Augustsson, Calle Wede

 

Simon Hedlund, Adam Lundqvist, Marcus Rohdén, Kadir Hodzic

 

Anton Andreasson, Momo Abdulrahman

 

Huvudpartners