U21-laget jagar seger mot Gais
Publicerad: 2012-05-09 12:09
Elfsborgs U21-lag åker till Gaisgården för att försöka ta sin tredje bortavinst för säsongen. Ett välbekant lag ställs på banan, det man kan kalla stommen i U21-laget.
Folksams U21-serie handlar ofta om mer än bara hur tabellen ser ut. Inför matchen mot Elfsborg under onsdagskvällen har Gais inte vunnit en av de sex matcher laget spelat. Elfsborg däremot, går in med ett gott facit med tre vinster på fyra matcher, varav två på bortaplan.
– Det handlar mer om vilket lag de kommer att använda. Det finns många bra spelare i Gais som kan spela i U21 så man ska inte fokusera för mycket på tabellen, men de har klart inget bra facit, säger Elfsborgs U21-tränare Jesper Bengtsson.
Halt underlag vid regn
Det lag som tränare Bengtsson ställer på benen är helt klart den stomme som finns i U21-laget. Andreas Andersson är tillbaka i mål bland annat. Tanken om att vara spelförande finns men en liten varning höjs för underlaget.
– Tanken är att föra matchen, sedan får vi se vad de har att erbjuda och komma med. Vi spelar på Gaisgårdens konstgräsplan ikväll och den mattan är ganska gammal. Om det regnar mycket blir den enormt hal, något vi får ha lite i åtanke. Men vi går för seger och hoppas alltid på en vinst, avslutar Bengtsson.
Matchen startar klockan 18:00 på Gaisgården i Göteborg. Domare är Haris Memisevic.
Elfsborgs lag:
Andreas Andersson
Karl-Anton Pettersson, Sebastian Holmén, Jack Bergdahl, Calle Wede
Simon Hedlund, Marcus Rohdén, Adam Lundqvist, Arjan Mostafa
Anton Andreasson, Muhammed Abdulrahman
Ersättare: Christoffer Gatara, Kadri Hodzic, Anton Vilstrup, Ahmad Al-Ammari, Liridon Gashi