Skön seger för U16

Publicerad: 2012-08-19 11:39

 

Det har gått lite knackigt för U16 i de senaste matcherna, efter två förluster och en oavgjord var det dock dags för killarna att vända trenden och plocka in tre välbehövliga poäng efter seger mot Mjällby AIF på Ryda Sportfält.

 

 

Det har varit lite stolpe ut för U16 i de senaste matcherna, man har jobbat på stenhårt och skapat många chanser men bollen har inte velat leta sig in i mål. Efter en stark upphämtning senast mot Eskilsminne, då man tog sig tillbaka till 2-2 efter att ha hamnat i ett 2-0 underläge, var det nu dags att möta Mjällby AIF på hemmaplan och det såg bra ut från start.

 

Kjell Antonsson, lagets tränare berättar mer:

– Första halvleken var relativt jämn och spelet böljade en del men det kändes som om vi började skapa ett litet övertag en bit in i matchen. Sedan fick vi ett ganska tidigt mål och stoppade dessutom Mjällbys alla framstötar, de tilläts inte skapa några målchanser. Vi låste matchen och fick den dit vi ville.

 

Trots ett spelmässigt övertag skulle ändå en viss oro finnas kvar, då 1-0 är en skör ledning att spela med. Grabbarna gjorde allt de kunde för att utöka målskörden men fick förgäves se bollen träffa bland annat i ribban. Det skulle nämligen inte bli fler mål i matchen än ett.

 

– Vi kände oss säkra i spelet men visste kände man sig lite orolig över resultatet trots allt då vi inte lyckades göra det där 2-0 målet. När Mjällby dessutom fick några fasta situationer där det lätt skulle kunnat slinka in en boll börja man ju känna sig lite nervös. Det har ju gott lite troll i det hela på sistone och vi har haft en del otur så det var riktigt skönt med tre poäng, utvecklar Antonsson som passar på att skicka med beröm till sina spelare:

 

– Alla gjorde verkligen en bra insats idag och ska ha med beröm godkänt.

 

Nu får grabbarna njuta av segerns sötma ett par dagar innan det är dags att bege sig söderut för att ta sig an Lunds BK i nästa match som spelas på Klostergårdens IP på lördag den 25e klockan 14:00.

 

Elfsborg – Mjällby AIF 1-0

Mål: Ibrahim ”Ibro” Dresevic

Elfsborgs lag: Edvard Eriksson, Dana Barzengi, Ibrahim Dresevic, Pritesh Mistry, Fabrice Blekordah, Jonathan Gilkes, Donatien Byankuba, Philip Rosberg Apelkvist (k), Jonas Ganning, Aydrus Hassan Ibrahim, Linus Andersson

Ersättare: Arian Kabashi, Marcus Pedersen, Filip Nyberg

 

Text: Eva Fihn

Huvudpartners