U21: Kvartsfinal väntar mot Häcken

Publicerad: 2012-10-17 09:09

Kvartsfinal väntar U21-laget mot Häcken som vunnit säsongens två tidigare matcher. Nu väntar chans till en revansch.

Seriesegrarna i U21-serien, BK Häcken, kommer på onsdagskvällen till Borås Arena för match mot IF Elfsborgs U21. Säsongens två tidigare möten har slutat med förlust (1-3, 1-2) och nu finns chansen till revansch vilket skulle innebära en semifinalplats. Olikt andra tillfällen kommer Häcken inte med sitt ordinarie U21-lag, det vill säga reservlaget till a-truppen, utan ett rent juniorlag.

– Vi kom inte överens om speldag med förbundet, då vi ville spela igår (läs tisdag). Vi har a-lagsmatch på lördag mot Mjällby och då kan det bli för tajt spelschema för killarna om de ska spela i den matchen också. Därför kommer vi med ett renodlat juniorlag. Den ende ordinarie U21-spelaren är målvakten Demir Mehic, säger Häckens assisterande tränare Christian Lundström.

Elfsborg ställer upp med det ordinarie U21-laget som spelat den senaste månaden. Martin Andersson och Skúli Jon Fridgeirsson bildar mittbackslås och Simon Hedlind, Marcus Rohdén samt Per Frick finns alla med i startelvan.

– Det är tredje matchen i år och vi har inte vunnit ännu så nu ska vi se om vi kan vinna en match över dem. Vi är starka hemma och har revansch att fodra, säger tränare Jesper Bengtsson.

Bättre kvalitet i omställningar

Gruppspelet i U21-slutspelet vann Elfsborg efter två vinster och en oavgjord match. Vinst ikväll och Elfsborg är vidare till semifinal, men då finns det några saker att tänka på i det egna spelet.

– Det ska inte ändras så mycket än tidigare. Vi ska försöka vara aggressiva i vår egna defensiv och noggrannare i eget anfallsspel och inte bjuda på omställningar. I våra egna omställningar ska vi försöka ha aningen bättre kvalitét än vi hade mot Öster. Det var rätt många lägen i andra halvlek där vi inte nådde ända fram, men det gäller att få in mycket energi och löpmeter, säger Bengtsson.

Matchen startar klockan 18:00 på Borås Arena och killarna behöver allt stöd dem kan få för ett avancemang i SM-slutspelet.

Elfsborgs startelva:

Andreas Andersson

Karl-Anton Pettersson – Martin Andersson – Skúli Jon Fridgeirsson – Sebastian Holmén

Simon Hedlund – Marcus Rohdén – Anton Andreasson – Liridon Gashi

Viktor Rotting – Per Frick

Av: Joakim Johansson

Huvudpartners