3-2 Vittsjö GIK – IF Elfsborg
Publicerad: 2026-01-13 14:16, Uppdaterad 2026-03-07 17:28Vittsjö GIK – IF Elfsborg 3-2 (0-1)
Mål: 0-1 Stina Jensen 19′, 0-2 Stina Jensen (straff) 58′, 1-2 65′, 2-2 81′, 3-2 90′
Startelva: Marlen Kelm (mv) – Tea Skoglund, Matilda Mårtensson, Tove Lorén, Hedvig Petersson – Hanna Gunnarsson – Hanna Jiozon, Ellen Nilsson, Leann Nyström, Vanessa Lopez – Stina Jensen
Ersättare: Tilda Torstensson (mv), Selma Berggren, Elsa Burvall, Stella Johansson, Märta Rhodin, Mollie Josefsson, Izabella Bergström
Sammanfattning
Gulsvart stod för en mycket stark prestation mot Vittsjö från Damallsvenskan på lördagen.
Med tre träningsmatcher kvar att spela tog IF Elfsborg bussen till skånska Vittsjö för bortamatch. Ett motstånd som slutade precis i mitten av fjolårets damallsvenskan, det vill säga en sjundeplats. Det var blott den tredje matchen som IF Elfsborg ställts mot motstånd i damallsvenskan – och detta skulle bli den starkaste prestationen.
I dagens match gick Elfsborg med en riktigt bra inställning och tog ett rejält grepp om matchen direkt. Redan efter 19 minuter kunde Stina Jensen spräcka målnollan och ledningen stod sig halvleken ut.
– Vi klev in på helt rätt sätt i matchen, vilket var helt respektlöst. Vi satte agendan i första halvlek och det tog 40 minuter innan de skapade en målchans, säger tränare Ismet Tursic.
I andra halvlek var det hemmalaget som tog över greppet i matchen men de hade ändå svårt att skapa några större chanser. Istället tilldömdes Elfsborg en straff som Jensen förvaltade fint till en tvåmålsledning.
– Vittsjö gasade sedan på för de ville inte förlora mot ett elitettanlag. De gör också två mål efter fina inlägg, men efter kvitteringen kom vi tillbaka igen och skapade väldigt stora chanser. Dels Izabella Bergströms skott som satt i kryssribban, men även ytterligare en chans som var centimeter från att gå in, fortsätter Ismet.
Istället var det hemmalaget som kunde utnyttja en dråplig situation där Elfsborg trampade på bollen på mittplan, tappade den och Vittsjö kunde göra 3-2 i 94′ minuten. Matchen slutade med förlust – men prestationen var riktigt stark.
– Vi har mött lag från damallsvenskan två gånger tidigare och då har vi inte ens varit i närheten. Idag gör vi en så mycket bättre prestation och det säger också mycket om var vi som lag står. Vi är precis på rätt ställe. Det märks också på träningar som lyfts varje vecka. Spelarna tvingar oss tränare att höja ribban hela tiden, för de visar att de hanterar de uppgifter vi ger – det är väldigt roligt att se, avslutar Ismet.
Nästa träningsmatch spelas mot seriekonkurrenten Örebro SK FK kommande lördag på Borås Arena klockan 13.00.