Bara 1-1 för U21 mot Öster

Publicerad: 2009-09-28 23:00

 

Det var U21-lagets stora chans att haka på Brommapojkarna i täten och efter Johan Larssons kanonskott från 20 meter till 1-0 i den 65 minuten kändes det som att kvällen var Elfsborgs. Men marginalerna följde inte den inslagna vägen och både stople och en tursam målvakt stoppade hemmalagets försök till fler mål. Istället kvitterade Öster på hörna i slutminuterna och matchen slutade 1-1 (0-0).

 

– Det är för dåligt att vi inte kan hålla ledningen och bjuder in dem i matchen, sa Johan Larsson spontant efter matchen. Och visst förstår man målskyttens besvikelse.

     IF Elfsborgs U21-lag inledde SM-slutspelets gruppspel med en svidande förlust borta mot Brommapojkarna. Ikväll skulle laget jämna ut läget med vinst och bättra på målstatistiken en aning – var tanken. 

     Och det började bra. Redan efter tre minuter hade IF Elfsborg haft två hörnor och låg på med hög press. Det spelet fortsatte, Elfsborg skapade mest även om kampen oftast blev förlagd till mittfältet. Inte förrän under de sista tio minuterna hettade det till en aning och Öster kunde komma till några riktigt farliga lägen. Men då stod Joakim Wulff där som en mur i Elfsborgsmålet.

 

Den andra halvleken inleddes som den första, med stark Elfsborgspress. I den 49 minuten kom matchens stora chans dittills. Johan Larsson kom utifrån vänster och gick in mot mål, i rätt läge försökte han placera in bollen i bortre burgaveln men bara en Österfot var skillnaden mellan målljubel och frustration. Redan sex minuter senare kom en nästan ännu klarare chans, denna gång signerad Victor Sköld som, likt Henrik Larsson klassiska flygnick, försökte få in bollen med huvudet men – bollen gick över mål.

     Hela matchen karaktäriserades av mycket slarv och stress i passningsspelet, egentligen från båda lagen. Men när Elfsborg väl fick fart på bollen ledde det oftast till klarare chanser än vad Öster lyckades förmå. Därför kändes det förlösande när Johan Larsson, i den 65 minuten, drog till bollen från 20 meter, stenhårt rakt in i mål och 1-0 var ett faktum. Bifallet från publiken visade, med all önskvärd tydlighet, att målet var välkommet.

     Nu hoppades väl de flesta hemmasupportrarna att Elfsborg skulle stänga matchen och dra ifrån. Visst fanns chanserna, både fler från duktige Johan Larsson men även Niklas Hult visade fin teknik med väggspel som hade gått in om han bara fått på ett ordentligt skott. Calle Wede gick fram flera gånger på soloutflykt men oftast hamnade bollen bakom mål. Och så höll det på. Avsluten kom men bollen ville inte in.

     Istället vände pressen och i de sista minuterna låg Öster på starkt för ett kvitteringsmål. Och det gav typiskt nog resultat. I den 86 minuten kom 1-1 efter en hörna, långskottet snuddade i backlinjen och gick i en båge helt otagbart för Wulff i Elfsborgsmålet. I förlängningens andra minut kunde Elfsborg avgjort två gånger om men det ville sig inte. Marginalerna var inte på rätt sida idag.

 

Nu har IF Elfsborg en poäng, 3-7 i målskillnad och det blir en riktig måstematch mot Qviding på Borås Arena tisdagen den 6 oktober. Matchen sänds live här på elfsborg.se.

 

Niklas Arvidsson

niklas@7words.se           

 

Huvudpartners