Kjell Dabrowski vädjar

Publicerad: 2009-12-01 22:00

Så har det hänt igen en domarmiss får förödande konsekvenser. Ingen har väl
missat att Irland blev utan VM-plats i Sydafrika på grund av ett regelvidrigt
mål.

 

I just detta fall är det inte bara synd om Irland, som gjorde en kanonmatch och vände borta mot stornationen Frankrike. Det är det också om den svenske domaren Martin Hansson. Det är naturligtvis enkelt att sitta framför TV-apparaten och se allt i slowmotion från nära håll. Men handen på hjärtat, hur många såg det i första momentet från långt håll? Knappast någon och inte Martin Hansson heller. Det är inte så lätt att hinna uppfatta en skickligt utförd liten handfösning ner på foten som resulterar i mål. Irländarna blir vansinniga, men målet godkändes. Jag tror faktiskt inte Martin Hansson såg något. Domaren hängdes ut i media och mådde förstås skitdåligt och många krävde att han inte skulle få döma i VM.

 

Nu skall jag inte bara ömma för domarna. De har lite sig själva att skylla, att de  hamnar i snålblåsten. Jag kan för mitt liv inte begripa varför dom inte kräver kameror. Med dagens TV-teknik har ju deras jobb blivit nästan omöjligt. Istället för att kräva kameror, så säger dom istället att det är bra att dom inte finns. Alla kanske inte tycker så, men dom som uttalat sig efter Hanssons tabbe vill inte ha några kameror. ”Det förstör rytmen i spelet.” Ja lite tid kommer det ta, men det blir spännande att vänta på videosvaret för publiken. Mål eller inte, var de offside eller kanske var det hands? Varför skall man avstå från rättvisa domslut när man kan. Idag är ett inkast viktigare än ett mål. I vart fall har domarna bättre koll på en boll som är utanför sidlinjen, än de betydligt viktigare målsituationerna.

 

Allsvenskan och landslaget borde från och med nästa säsong ha en femte videodomare. Dessa matcher TV-sänds och det borde inte vara alltför komplicerat att lösa detta på ett smidigt sätt. Sverige får gärna vara föregångsland, men jag är inte alltför optimistisk. De flesta makthavare inom fotbollen, som jag diskuterat frågan med, långt innan Henrys handbollslek, är emot kameror.  Tyvärr är de som bestämmer inte lika förändringsbenägna som kollegorna inom ishockeyn. Fast precis när jag skriver detta tänds ett litet hopp. FIFA skall ha krismöte den 2 december om bland annat Henrys hands. Låt oss hoppas på att pamparna äntligen får arslet ur vagnen och inför videogranskning.

 

PS För övrigt vill jag passa på att tacka Elfsborg i dess ledning för ännu en framgångsrik säsong. Vi har sett stormatcher mot Braga och Lazio och bara fem förluster i Allsvenskan. Det klart att man alltid hoppas på guld, men glöm inte att det bara var några år sedan, som vi var överlyckliga över att hänga kvar. Och när det gäller fair play är vi bäst. Det  skrev Svante Elfving om i förra veckans krönika. DS

 

Kjell Dabrowski

 

Huvudpartners