Avspänt när laget kände på planen
Publicerad: 2010-07-20 23:00
Vid åttatiden på onsdagskvällen var det dags för allvaret att inledas. Då fick laget chansen att känna på underlag och form inför torsdagens viktiga match mot Iskra Stal.
– Killarna fick en liten genomkörare för att komma igång inför imorgon. Vi slipar inga detaljer i det här läget. Syftet är mest att få igång musklerna och bli redo för match, förklarade Magnus Haglund efter passet.
Det var 18 sugna spelare som klev ut på Sheriff Stadium tjugo minuter före utsatt tid. I väntan på att klockan skulle slå åtta och Haglund och Wettergren skulle dra igång träningspasset på riktigt blev det porträttfotografering för storbildsskärmen till morgondagens match, bolla gris i ring och en hel del skratt och lek.
När Haglund kallade gruppen till mittcirkeln vid åttatiden var det dock ingen som stojade. Platserna ska som bekant fördelas och det är bara 11 som får chansen från start. När övningarna startade var dock glädjen och skratten tillbaka och till och med Haglund och Wettergren unnade sig att passa lite boll på sin kant.
Men hur såg träningen ut då? Jo, en kort summering visar att Niklas Hult och Amadou Jawo såg urtaggade ut med en pigg Stefan Ishizaki inte långt efter. De flesta verkade också nöjda med underlag och inramning.
– Fin arena och bra underlag. Men sjukt varmt idag. Tankarna går tillbaka till Haladas förra sommaren, där det var liknande luftfuktighet. Det tar ett tag att vänja sig, sa Johan Karlsson under vätskepausen.
De få som var på plats fick också se Denni Avdic bjuda på sin signerade målnick klockrent bakom en annars väldigt aktiv Ante Covic. Ante var på språng på det mesta och rusade ut vid ett flertal tillfällen och stoppade Avdic och de övriga från att göra mål – och då pratar vi ändå bara om träning. Det märktes med andra ord att en viktig match hägrar.
När Magnus Haglund sammanfattade passet efteråt var han nöjd.
– Vi fick en bra genomkörare och känslan är god inför morgondagen. Jag hoppas visserligen att de vattnar planen. Mattan är tät och fin men bollen kommer gå väldigt långsamt om gräset inte vattnas. I övrigt tror jag på en tuff match där Iskra Stal nog höjer sig några snäpp i sitt hemland. Men arbetar vi hårt så kan det gå vägen, analyserade han.
Nu är den sena middagen både serverad och uppäten och spelarna har gått tillbaka till sina rum. Där tittas det förmodligen på film, spelas tv-spel eller slappas.
– Fast de flesta kommer nog somna ganska gott efter den här dagen. Min erfarenhet säger mig det, skrattar Haglund och hoppas nog att han har rätt.
Imorgon smäller det. Då ska vi se till att ta oss vidare till omgång 3 i Europa League. Förutsättningarna är goda.
Vi fortsätter förstås att rapportera här från Moldavien. Nästa artikel kommer handla om startelvan. Men den får du inte förrän det närmar sig matchstart. Sedan får du förstås inte glömma vår minutrapportering också. Klockan 19.00 torsdag kväll börjar den.
SC Sheriff, Tiraspol
Niklas Arvidsson