Ännu en succedag i djurparken

Publicerad: 2010-09-16 23:00

BILDSPEL FRÅN DJURPARKSDAGEN:

http://www.jarnberger.se/photos/elfsborg/2010/djurparken

 

I år var det utdelat närmare 12 000 biljetter. När det blev morgon och regenet öste ner blev det lite oro kring djurparken.

När klockan blev halv tio var det som vanligt. Köerna var flera hundra meter.

 

Vid insläppet bjöds det på godis för barnen, tipspromenad för hela familjen, autografblock delades ut och det var prickskytte som arrangerades av Svenska Spel.

 

Spelarna hade flyttats in i husen för att sitta och skriva flera tusen autografer under tre timmar.

Naturligtvis var det oerhört långa köer runt bordet vid aphuset där både skytteligans ledare Denni Avdic satt tillsammans med Sveriges bästa mittfältare Anders SVensson.

 

Vid savannen var det ansiktsmålning och tjejerna från Borås HK hade fullt upp hela tiden och många målade sig till Tigrar och passade samtidigt på att teckna medlemsskap till TIGERS för hela 2011 också.

 

– Detta är ett fantastiskt arrangemang och det är ett strålande initiativ från IF Elfsborgs sida. Jag är här med barnbarnen och vi har åkt från Falköping. Elfsborg är helt klart en fantastisk klubb, sade Arne Johansson, medlem i Elfsborg sedan många år.

 

Tipspromenadens rätta svar och vinnare kommer att presenteras senare under veckan här på hemsidan.

 

Dessutom kommer det inslag i Studio Elfsborg också.

 

Huvudpartners