U17 utklassade Falkenberg

Publicerad: 2011-04-30 16:00


Falkenbergs FF blev ingen svår nöt att knäcka för Elfsborgs U17. Man spelade en bländande fotboll och vann till slut matchen med hela 11-0.

Det var klasskillnad under lördagen i mötet mellan Elfsborgs U17 och Falkenbergs FF. Det var inget snack om vilka som ville vinna matchen. Elfsborg satte fart direkt och redan efter tio minuter så ledde man med 5-0. Redan här kändes matchen avgjord. Det var bara spel mot ett mål och man lyckades till och med tycka dit 6-0 innan halvtidsvilan.

Elfsborg verkade inte alls nöjda med 6-0. Man fortsatte att mala på framåt och spela en underhållande fotboll. Falkenberg kunde mer eller mindre bara se på när hemmalaget spelade ut. Det var totaldominans från Elfsborg och slutresultatet blev till slut 11-0. En strålande match av killarna där man totalt körde över hallänningarna.
U17:s tränare Tobias Linderoth sammanfattar matchen:
– Killarna gör en strålande match. Redan efter tio minuter leder vi med 5-0, då kändes matchen redan avgjord. Men killarna jobbade på och Falkenberg hade knappt ett skott på mål. Det är jättekul att killarna hela tiden tar stora kliv framåt och utvecklas. Idag fick vi verkligen utdelning på våra chanser. Vi håller oss till vår spelidé och känner att vi tror på det vi gör. Jätteskönt att det lossnade ordentligt idag. Alla gör en riktigt bra match men fyra spelare vill jag ge ett extra plus, Rasmus Johansson, Jacob Berg, Mathias Ingvarsson och Junior Bangura.

 

 

Pojkallsvenskan

Elfsborgs U17 – Falkenbergs FF  11-0  (6-0)
Elfsborgs mål: Rasmus Johansson 5, Jacob Berg 3, Arjan Mostafa 2, Ali Sebouai

 

{gallery}images/Bildimport/2011/elitlagen/u17/seriematcher/110430_falkenberg/bildspel{/gallery} från match (bildgalleri)

Foto: Jörgen Jarnberger

 

 

Christoffer Ekengren

Huvudpartners