Anders Svensson ansluter till landslagssamlingen i Visby
Publicerad: 2012-05-25 08:23
IF Elfsborgs EM-aktuella mittfältsstjärna åkte på fredagsmorgonen till Gotland och Visby där landslagslägret inför EM just startat.
Många blev oroliga när Svensson i slutminuterna av gårdagens match mot BK Häcken signalerade byte med anledning av en känning i baksidan av låret. Svensson gick av planen direkt, som en försiktighetsåtgärd då han själv hade svårt att bedöma huruvida det rörde sig om kramp eller något annat.
– Det är troligen ingen allvarlig skada. Vi misstänker kramp alternativt en lättare muskelskada, säger Janne Andblad, sjukgymnast.
Han berättar att man i samråd med landslagets medicinska team beslutat att Anders sluter upp med landslaget i Visby och undersöks/testas vidare där.