7 dagar kvar: Sammanfattning från årets upptaktsträff
Publicerad: 2013-03-25 19:07
Den allsvenska upptaktsträffen är inte bara en klassiker, den är också ett säkert (vår)tecken på att allsvenska starten är precis bakom hörnet. Årets träff hölls på Norra Latin i Stockholm och följdes av samtliga stora medier, varav bland andra Sportbladet, SVT och Sportexpressen sände live. Här är ett axplock från vad som sades under dagen.
Samtliga från media ska få möjlighet att träffa tränarna. De får träffa oss och vi får träffa dom.
/ SVT:s Chris Härenstam om varför upptaktsträffen är viktig.
En viktig samling för svensk fotboll och ett startskott för Allsvenskan. Rent PR-mässigt, att få igång snacket om Allsvenskan är det viktigaste med upptaktsträffen.
/ Chris kollega Thomas Wernersson på samma tema.
Om Elfsborgs chanser att försvara guldet
Som regerande mästare var Elfsborg, idag bland annat representerat av Stefan Ishizaki och Jörgen Lennartsson, först ut på scen. Väl där handlade det mest om den fråga som de regerande mästarna alltid får ställd till sig: Hur ska ni lyckas med att försvara guldet och samtidigt satsa mot Champions League? Kanske är det inte så konstigt att frågan dyker upp. Sedan Djurgårdens IF gjorde det 2003 har inget svenskt mästarlag lyckats försvara bucklan. Historiens tyngd i kombination med Elfsborgs minst sagt röriga försäsong och påtagliga skadeproblematik kanske borde skrämt bort de flesta segertipsen men trots detta var det hela 36,5% av den samlade publiken som svarade att de trodde att Elfsborg skulle försvara sitt guld (se sammanställning av samtliga frågor nedan).
Utöver detta fick Lennartsson även svara på en del frågor gällande Champions League, där ju svensk fotboll har ett ännu längre facit av mindre lyckosamma prestationer. Så här kommenterade Jörgen Champions League:
– Det är en viktig del för oss, Champions League-spelet. Ett högprioriterat mål men också ett mycket svårt mål. Man måste ha lite tur med lottningen och så vidare. Vi har breddat truppen litegrann. Vi skar ju truppen ganska kraftigt förra året, från 29-22 spelare och vi kände när vi spelade europaspelet förra året att vi var några spelare för få under den perioden så vi har ökat truppen med två spelare och spetsat truppen med en forward som är kopplat till europaspelet, det kan man nog säga, vi hade inte kunnat göra den här Bangura-satsningen om det inte vore för Champions League.
Om Elfsborgs värvningar
Just Elfsborgs spelarvärvningar diskuterades också av SVT:s panel i samband med att man besöktes av klubbchef Stefan Andreasson. SVT-experten Daniel Nannskog var närmast lyrisk över spelarna som Elfsborg plockat in och tyckte att Andreasson gott kunde slå sig för bröstet lite vad gäller vinterns värvningar, inte minst vad gäller norrmannen Henning Hauger som Nannskog själv spelat med i hela sju år:
– Henning Hauger har jag spelat med i sju år så jag vet att det är en riktig klasspelare. Han är fantastisk i det defensiva och duktig på att skära ytor.
Värvningen av Henning Hauger i all ära, årets bomb i Allsvenskan var ändå Elfsborgs lån av Celtic-anfallaren (tidigare i Solna-klubben AIK) Mohammed Bangura. En värvning som Sportbladets Robert Laul sa så här om:
– Den värvningen är väldigt intressant. Elfsborg vann ju guld utan att ha något av de bästa anfallsparen och Lennartsson pratade också om att de flesta av deras mål varit kollektiva mål. Mohammed Bangura är därmed en värvning som tillför något som de inte hade tidigare. Sen får man se om det fungerar men i teorin är det väldigt spännande.
Stefan Ishizaki fick även han svara på en del frågor om Bangura, så här svarade han Sportbladets Petra Thorén:
– Jag har egentligen inte så mycket förväntningar på att han ska göra så mycket mål. Elfsborg har alltid varit ett lag där målskyttet varit utspritt. Förutom ett år då Denni gjorde mycket mål. Det är i sig en styrka. Sen har Mohammed vissa kvalitéer som gör att han ensam kan göra en del saker som vi kanske saknat tidigare.
Svaren från dagens mentometerundersökning
Under hela dagen fick publiken vara med och tycka till. Här kommer en sammanställning av dagens mentometersvar (informationen är hämtad från www.svenskfotboll.se):
Upptakt Allsvenskan 2013 – Mentometersvar
Kommer Elfsborg att försvara sitt guld?
1. Ja – 36,5 %
2. Nej – 63,5 %
IFK Göteborgs tabellplacering blir…
1. 1-3 – 26,5 %
2. 4-6 – 64,1 %
3. 7-10 – 7,6 %
4. 11-16 – 2,7 %
Kan Häcken upprepa sin placering?
1. Ja, 1-2 – 27,4 %
2. Nej men dom gör en bra säsong,
3:a-6:a. – 68,8 %
3. Nej, Häcken blir ett mittenlag 7 eller sämre – 3,8 %
Är Helsingborgs IF en guldkandidat?
1. Ja – 36,3 %
2. Nej – 63,7 %
Vem blir assistkung?
1. Kristian Bergström – 6,2 %
2. Martin Ericsson – 28,2 %
3. Stefan Ishizaki – 20,9 %
4. René Makondele – 16,9 %
5. Martin Smedberg-Dalence – 11,9 %
6. Jiloan Hamad – 13,0 %
7. Jörgen Skjelvik – 1,1 %
8. Tobias Hysén – 1,7 %
Kan Norrköping utmana om toppplaceringarna?
1. Ja, Janne är Janne är Janne. Topp 3. – 11,7 %
2. Nej, liknande placering som förra året, 4-6. – 41,1 %
3. Absolut inte! Mittenlag som bäst. – 47,2 %
Åker Syrianska ur i år då?
1. Ja – 61,8 %
2. Nej – 38,2 %
Vem blir årets skyttekung?
1. Erton Fejzullahu – 18,6%
2. Tobias Hysén – 14,9%
3. Mohammed Bangura – 9,3%
4. Mustafa El Kabir – 17,4%
5. Henok Goitom – 5,6%
6. David Accam – 8,7%
7. Gunnar H. Thorvaldsson – 9,3%
8. Magnus Eriksson – 13,7%
9. Viktor Prodell – 2,5%
Vilka två lag åker ur??
1. Halmstad – 9,6 %
2. Brommapojkarna – 30,1 %
3. Öster – 3,6 %
4. Syrianska – 33,4 %
5. Mjällby – 12,6 %
6. Gefle – 3,0 %
7. Kalmar – 0,3 %
8. Djurgården – 2,0 %
9. Åtvidaberg – 4,6 %
10. Göteborg –
11. Helsingborg – 0,3 %
12. Norrköping –
13. AIK – 0,3 %
14. Malmö –
15. Häcken –
16. Elfsborg –
Vilket lag blir svenska mästare?
1. Elfsborg – 29,7 %
2. Häcken – 13,9%
3. Malmö – 22,4%
4. AIK – 14,5%
5. Norrköping – 1,2%
6. Helsingborg – 4,8%
7. Göteborg – 4,8%
8. Åtvidaberg – 1,2%
9. Djurgården – 5,5%
10. Kalmar –
11. Gefle –
12. Mjällby –
13. Syrianska –
14. Öster –
15. Brommapojkarna – 1,8%
16. Halmstad –
Kommentar från Elfsborgs Stefan Ishizaki: ”Som mästare måste man våga sticka ut hakan lite mer”.
När elfsborg.se når Stefan Ishizaki under eftermiddagen så erkänner Ishi att det blir en hel del frågor en dag som denna. Inte minst med tanke på att det är samma frågor som frågas om och om igen.
– Ja, jag vet vad jag ska svara i alla fall, då jag ju får samma frågor om och om igen.
Vilka frågor kommer?
– Hur vi ska försvara guldet, varför det är så svårt, hur jag ser på Champions League och lite om skadeläget i laget.
Några av de här frågorna får ju svenska mästarna år efter år. Tror du att det faktum att man hela tiden får svara på de här frågorna kan ha en mental inverkan på hur man presterar den säsongen? Att det sätter sig i huvudet att det är “omöjligt”?
– Jag tror inte det. Däremot är det så att mästarna är det lag som alla vill slå. Kanske har man inte reflekterat så mycket över den motståndaren tidigare år men när de är svenska mästare så blir alla supertaggade.
Men om man jämför med Premier League, för att inte tala om La Liga, det är ju knappast så att Barcelona tänker att det blir tufft att vinna i år för att de gjorde det förra året?
– Det är nog lite svenskt att man vill slå ur underläge. Men om svensk fotboll ska utvecklas så tror jag att man som mästare måste våga sticka ut hakan lite mer. Vi ska försöka komma topp 3 och ta en europaplats. Det är en ok målsättning, inte minst för en klubb i Elfsborgs storlek.
Vad tycker du annars om upptaktsträffen som event?
– Jag tycker det är kul, inte minst att träffa alla klubbar, spelare och tränare. En del tränare har man ju haft tidigare, till och med spelat med själv, så det känns som om man träffar gamla vänner.
När din karriär – må det dröja många år – väl är över, ser du då en fortsättning för dig inom den svenska fotbollsfamiljen?
– Jag har ju inte så mycket att hurra för vad gäller utbildning så det ligger väl nära till hands, men jag försöker att inte tänka så mycket på framtiden. Jag försöker leva i nuet och koncentrera mig på att prestera i Elfsborg och göra det så bra som möjligt.
Du sa att det blir mycket samma frågor en dag som denna, vad tycker du att journalisterna borde frågat er spelare om?
– Oj, jag vet inte. Kanske mer om lagkamrater, vilka som kommer upp underifrån och hur de är, hur folk är i omklädningsrummet osv. Jag vet inte vad som är intressant att läsa men i och med att man alltid får samma frågor av alla journalister så spelar det ingen roll vilken tidning man köper, det står samma sak i alla.
Kanske att du skulle hålla i mikrofonen lite mer i Studio Elfsborg den här säsongen då för att ge ett annat perspektiv?
– Haha, ja, jag kanske får göra det.
De orden från Stefan Ishizaki får avsluta den här sammanfattningen av årets upptaktsträff. Ishizaki som för övrigt tippade Häcken som vinnare. Man fick nämligen inte tippa sitt egna lag och näst efter Elfsborg tror Stefan mest på Häcken som ser farliga ut även i år. Om exakt en vecka är det emellertid ett annat svartgult lag som står på andra sidan mittlinjen. Uppladdningen inför premiären mot AIK har börjat – vi tillsammans!