U21: Imponerande insats mot Åtvid

Publicerad: 2013-04-29 18:23

Elfsborgs U21-lag ångar på i serien. Efter en imponerande insats mot Åtvidaberg är Elfsborg nu i serieledning.

Klicka för att se Jörgen Jarnbergers bildspel: {gallery}images/Bildimport/2013/u21/matcher/130319_serie_norrkoping{/gallery}

Efter förra veckans uddamålsförlust mot Syrianska på bortaplan gästade Åtvidabergs FF Borås för match mot Elfsborg. Revanschlust fanns och den fick Åtvid känna på. Victor Rotting blev tvåmålsskytt genom 1-0 och 2-0. Per Frick fick in 3-0 efter en fin individuell insats och Skúli Jon Fridgeirsson kom först på en hörna. 4-0 och tränare Jesper Bengtsson var nöjd. 
   – Vi har en riktigt bra offensiv och har bud på ytterligare mål innan de ens skulle ha chans på att göra ett. Vi spelar rörligt och bra och har spets i anfallet. Sedan har vi bra kontroll defensivt också, en riktigt bra insats, berömmer Bengtsson efter matchen.

Bra kvalitet rakt igenom

Inledningsvis har man ibland saknat udd och spets i anfallet. Mot Åtvidaberg fungerade allt bra.
   – Vi spelar varierat och har bra kvalitet rakt igenom, vi har spetsen och hittar avslut. 1-0 är ett exempel på när vi kommer runt på kanten, forward gör en bra löpning som följs av en bra pass och avslut – då är det mål, säger Bengtsson.
   Dessutom var underlaget betydligt bättre än de senaste matcherna för U-lagen i södra Sverige.
   – Vi spelar mycket bättre på ett bra underlag. Vi gillar en fin gräsplan, en äng är inte riktigt lika roligt.

Larsson redo – Holmén imponerar

Stefan Larsson gjorde sin andra hela match, Joackim Jörgensen gjorde en halvlek och mittbackslåset bildades av Sebastian Holmén och Anton Lans, som båda fått speltid i A-laget det senaste.
   – Stefan gjorde en felfri match och i mina ögon går han att använda i Allsvenskan. Han har spelat två hela matcher och gjort det riktigt bra.
   Sebastian Holmén gjorde en riktigt bra insats mot Djurgården i hans startdebut i Allsvenskan, även han imponerar. 
   -Hans mittbacksspel är i det närmaste felfritt, men Sebastian gör alltid stabila insatser. Hans passningsspel är fenomenalt, är en lugn kille som aldrig hetsar och är lugn i sig själv. Han visade i matchen mot Djurgården att det inte var några bekymmer, berömmer Bengtsson som avslutande ord.  

Elfsborgs lag:

Abbas Hassan – Skúli Jón Fridgeirsson (70′), Anton Lans, Sebastian Holmén, Stefan Larsson – Simon Hedlund (75′), Anton Andreasson (75′), Joackim Jörgensen (45′), Adam Lundqvist – Per Frick, Victor Rotting.

Avbytare: Arjan Mostafa (45′), Anton Vilstrup (70′), Arber Zeneli (75′), Kadir Hodzic (75′)

Huvudpartners