U17: Förlustfria sviten fortsatt intakt
Publicerad: 2013-06-02 15:34
U17 hade hemmamatch mot Helsingborg på söndagen, då förlängdes den förlustfria sviten efter 2-2. Dock hade laget ledningen två gånger.
Elfsborgs U17-lag ångar på i serien. Trots mycket matcher det senaste, plus turneringen i Nederländerna, är seriespelet i fortsatt rullning och på söndagen gästade Helsingborgs IF. Elfsborg tog ledningen två gånger i matchen men en sen kvittering från HIF gjorde att Skånelaget fick med sig en poäng.
– Vi är nöjda med matchen där vi kontrollerar spelet. Det är en ganska jämn match men känslan är att vi inte riktigt gör en jätteinsats, vi har mer att ge, säger tränare Tony Lundqvist efter matchen.
Nydén och Ganning hyllas
1-0 kom genom ett riktigt fint förarbete av Jonas Ganning. Han tog sig loss på kanten och spelade in ett fint inlägg snett, inåt bakåt där Sebastian Loyola Nydén störtade fram och sköt in ledningsmålet. Det hade då gått tjugo minuter. I andra halvlek var det återigen Ganning som var inblandad i 2-1 målet. Mohamud Guyo spelade in ett kanoninlägg till Ganning – som språngnickade in målet.
– Sebastian Nydén är planens bäste spelare, men även Jonas Ganning gör en kanonmatch, berömmer Lundqvist.
Fortsatt obesegrade i år
Med fem minuter kvar kunde HIF kvittera och fastställa slutresultatet till 2-2. Elfsborg är fortsatt obesegrade i år, någonting som är väldigt positivt och har lett dem till den andra plats de har i tabellen.
– Vi är lite slitna efter turneringen i Nederländerna och har även fått några skador, men vi är belåtna med matchen men ändå lite surt att vi inte fick segern, men en bra insats, avslutar Tony Lundqvist.
Elfsborgs lag:
David Olsson (mv) – Viktor Gustafsson, Ibrahim Dresevic, Philip Rosberg Apelqvist, Mohamud Guyo – Jonas Ganning, Sebastian Loyola Nydén, Rasmus Rosenqvist (k), Jamy Makindu – Arian Kabashi, Aydrus Hassan Ibrahim
Ersättare: Markus Fröjd (mv), Fidaim Elezaj, Christopher Mc Vey, Donatien Byankuba (60′), Pritesh Mistry (60′), Jonathan Gilkes