Kvalet till Champions League skapar positivt merarbete för IF Elfsborgs marknadsavdelning

Publicerad: 2013-06-12 11:58

Det är inte bara på fotbollsplanen som IF Elfsborg visat framfötterna de senaste åren, även på kansliet har man skapat resultat som givit eko i fotbollssverige, bland annat har IF Elfsborg idag sponsorintäkter som få allsvenska konkurrenter kan mäta sig med. Elfsborg.se tog sig ett snack med en av medarbetarna på marknadssidan – Robert Hedin.

För dom som inte vet, vem är Robert Hedin och hur hamnade du i Elfsborgs organisation?

– Jag är en 44-årig boråsare, numera bosatt i Göteborg och född med ett stort Elfsborgs hjärta. Jag hamnade i Elfsborg då Stefan Andreasson, som dessutom är en gammal vän, vid flera tillfällen varit på mig om att jobba för IF Elfsborg. Efter att ha jobbat som resande säljare i olika företag så kändes denna utmaning helt rätt när chansen återigen dök upp för drygt 1.5 år sedan

Vad har du för arbetsroll på kansliet?

– Min roll på kansliet är att agera marknadssäljare, dvs att jobba aktivt mot att hitta nya sponsorer, jobba med marknadsfrågor och framförallt få våra befintliga sponsorer att fortsätta vara engagerade och stödja IF Elfsborg.

För spelarna är det högsäsong just nu med pågående seriespel och kommande CL-kval, men visst är det lite annorlunda för er som jobbar på marknadssidan? När har ni som mest att göra och vad kännetecknar den perioden?

– Vår absolut mest intensiva period är ju helt klart  efter säsongen då vi bland annat ska förnya alla avtal med våra befintliga sponsorer samtidigt som vi ska träffa nya företag. Denna period är intensiv, men också mycket rolig och det är fantastiskt kul när ett nytt företag går med i vårt nätverk.

Vad ligger på ritbordet just nu, har ni några speciella event eller aktiviteter på gång?

– Just nu jobbar vi mycket med europamatcherna, där vi sytt ihop olika paket med olika innehåll och exponeringar och resor. I slutet juni gör vi också en resa med vårt poollandslag till Varberg för match och trevligheter, men annars ligger vårt stora fokus på Europa och Champions League-kvalet.

Inför den här säsongen gjorde ni ett fantastiskt fint resultat vad gäller antalet sponsorer och hur mycket de sponsrar klubben med. Enligt några medier var bara Malmö FF vassare. Vad är hemligheten tror du till att ni år efter år redovisar så fina resultat?

– Hemligheten tror jag ligger i IF Elfsborgs engagemang gentemot sina sponsorer, vi jobbar hela tiden aktivt med att företagen skall känna sig välkomna i vårt nätverk och vi gör mängder med aktiviteter med dem under året, som golftävlingar, resor i Sverige och Europa, galakvällar, middagar  mm mm. Delaktighet är ett nyckelord och IF Elfsborg fungerar idag som en mötesplats för företagen. Man skulle kunna jämföra IF Elfsborgs roll idag med den som tex Rotary hade för 30 år sedan, företagsledare umgås och nätverkar genom oss.

Slutligen, vad är det bästa med att jobba för och med IF Elfsborg?

– Det bästa med att jobba för IF Elfsborg är att hela tiden jobba med något som är under förändring och utveckling. Sen har jag bra arbetskamrater och jag får vara med om positiva möten med sponsorer och företag. Och sist men inte minst – jag får vara en del i organisationen i Sveriges bästa fotbollslag!

Text: Jonathan Ulenius
jonathan@elfsborg.se 

Huvudpartners