Positiva röntgenbesked för Hedlund under måndagskvällen
Publicerad: 2013-08-12 20:38
När elfsborg.se pratade med Elfsborgs lagläkare, Matilda Lundblad, under måndagen så hoppades hon att Simon skulle få komma hem så snart som möjligt. Efter att Simon genomgått ytterligare en röntgen under måndagskvällen så står det nu klart att han får lämna sjukhuset, om än bara tillfälligt:
– Han röntgades idag 21.00 och röntgenbilderna såg så bra ut att Simon kunde gå hem på permission över natten. Han kommer att vara tillbaka på sjukhuset innan kl 9.00 imorgon bitti för fortsatt kontroll. Han har fortfarande kvar dränet som dränerar ut luft från utrymmet mellan lungan och lungsäcken, berättar Matilda Lundblad som tidigare idag sa så här om längden för Simons rehabilitering:
– Rehabtiden vid den här typen av skada beror på om det är delar av eller hela lungan som har kollapsat. I Simons fall kollapsade hela lungan så vi hoppas på att han ska kunna vara tillbaka om cirka tre veckor.
Mer info kommer löpande på elfsborg.se.
Text: Jonathan Ulenius
jonathan@elfsborg.se