Cup-vinnarna välkomnades hem
Publicerad: 2014-05-19 18:15
På måndagskvällen togs Elfsborgs cuphjältar emot vid Sandwalls plats. I hällande regn väntade en tapper skara för att applådera spelartruppen som plockat med sig Gustav VI Adolfs pokal hem till Borås.
För Jörgen Jarnbergers bildspel från firandet:
{gallery}images/Bildimport/2014/a-laget/diverse/140519_laget_hyllas_sandwallsplats{/gallery}
Bara timmar efter att cupguldet var klart meddelades att cup-segrarna skulle firas på Sandwalls plats klockan 17:30 på måndagskvällen. Med hjälp av bland annat annons i tidningen och ett facebook-event spreds nyheten och strax före halv sex hade en skara boråsare samlats längs med Viskans strand.
Lagom till spelarbussen rullade in från busstorget bestämde sig de tunga molnen som rullat in att släppa en rejäl åskskur men glädjen var ändå påtaglig när spelarna klev ur bussen.
Efter korta välkomstanföranden från kommunstyrelsens ordförande Ulf Olsson samt vice ordförande Anette Carlsson tog konferencier Fredrik Sandgren micken. Bland intervjuoffren fanns bland annat tränare Janne Mian som på frågan vad som gör Elfsborg så bra 2014 svarade att en viktig del är att man fått glädjen tillbaka.
Klubbchef Stefan Andreasson och flera av spelarna fick sedan berätta mer om tankarna efter vinsten innan evenemanget avrundades med ett fyrfaldigt leve för medaljörerna.
Text: Eva Fihn