Undvik köer – köp förköp!
Publicerad: 2014-08-01 10:29
I samband med gårdagens match mot FH Hafnarfjördur blev det långa köer till biljetthuset och alla åskådare kom inte in till matchen i tid. IF Elfsborg värnar om bra service till alla våra åskådare och vill därför kommentera händelsen.
I samband med IF Elfsborg hemmamatcher på Borås Arena är alltid biljetthuset vid Skaraborgsvägen öppet för att kunna köpa biljett över disk. Biljetthuset öppnar alla matcher som senast två timmar innan avspark. I samband med gårdagens match upplevde vi stor publiktillströmning under den sista timmen. Jonas Kallin är Elfsborgs biljettansvarige:
– Igår såldes 1106 biljetter över disk i biljetthuset, även om publiksiffran totalt var under 4000 åskådare, så är den siffran högre än i många allsvenska matcher. I Europamatcher är det fler som inte har förköp och kanske bestämmer sig sent. Även om vi har full bemanning och öppet i alla kassor så lyckas vi inte få in alla åskådare i tid då många kommer under sista halvtimmen innan match. Vi kan endast garantera att man kommer in på arenan om man är på plats senast 40 minuter innan avspark. Vi vill därför uppmana våra åskådare att köpa förköp för att undvika köer. Det finns flera olika alternativ.
Via våra biljettsida på nätet: http://elfsborg.ebiljett.nu/ där kan du dygnet runt köpa biljett till alla våra matcher. När du köper biljetten kan du antingen välja att skriva ut den på egen skrivare eller välja mobilbiljett. Med mobilbiljett kan du scanna streckkoden i mobilen när du går in till arenan. Det går även att ladda ner Elfsborgs app och köpa biljett den vägen.
Våra biljettombud: Hos Borås Turistbyrå, ICA City Knalleland, Borås, Willys, City Gross och Miljoooonbutiken kan du alltid under deras vanliga öppettider köpa biljetter till IFEs matcher.
Välkomna tillbaka till Borås Arena på söndag när IF Elfsborg tar emot Åtvidabergs FF. Undvik köer – köp förköp!