Helgläsning: 14 av 18 egna produkter – ett kvitto för ungdomsverksamheten

Publicerad: 2014-08-23 08:41

140817 Elfsborgs spelarna jublar efter att Johan Larsson (höger i bild) gjort 1-0 på frispark under fotbollsmatchen i Allsvenskan mellan Elfsborg och Kalmar den 17 augusti 2014 i Borås.Foto: Jörgen Jarnberger / BILDBYRÅN / Cop 112

På bilden (från Kalmar-matchen) syns ett exempel på Elfsborgs framgång: de tre egna talangerna Johan Larsson, Simon Hedlund och Sebastian Holmén målfirar med spetsvärvningarna Henning Hauger och Viktor Prodell.

I samband med söndagens allsvenska match mot Kalmar FF kunde den uppmärksamme notera att 14 av truppens 18 spelare klassas som så kallade homegrown players enligt UEFAs regler. Elfsborg.se tog ett snack med klubbchef Stefan Andreasson, sportchefen på ungdomssidan Tony Lundqvist samt SEFs sportdirektör Lundin om vikten av att lyfta fram egna talanger.

Transferfönster med spelarköp för fantasisummor har blivit vardag i den moderna toppfotbollen. Europeiska toppklubbar slåss om de stora namnen och i många ligor består lagen till största del av inköpta spelare från diverse andra länder.

Det var därför med stolthet klubbchef Stefan Andreasson och föreningens sportchef på ungdomssidan Tony Lundqvist kunde konstatera att 14 av 18 spelare i den uttagna matchtruppen inför förra söndagens hemmamatch mot Kalmar FF klassificerats som så kallade ”homegrown players” enligt UEFA.

UEFA homegrown players

I takt med att inflödet av pengar ökat inom sporten och att fotbollen professionaliserats allt mer har möjligheterna för yngre inhemska spelare att nå toppen i sitt lands högsta division minskat enligt UEFA. Den europeiska fotbollens styrande organ påbörjade därför för ett par år sedan arbetet med att uppmuntra klubbar att lyfta fram sina egna produkter genom introduktionen av regeln om så kallade ”homgrown players”.

En spelare klassas som ”homegrown” om den fostrats i klubben eller en klubb inom samma landsförbund under 3 års tid mellan åldern 15-21. Denna regel infördes 2006/2007 och då skulle lag som deltog i europeiskt cupspel ha fyra egna produkter i en 25-mannatrupp. Regeln har sedan dess omformats och utökats under de senaste åren till att idag lyda att åtta av 25 spelare måste räknas som ”homegrown” varav hälften av dessa ska ha fostrats just i den egna klubben.

Elfsborg har dock inte nöjt sig med detta utan kunde alltså mönstra en trupp inför allsvenskans tjugonde omgång bestående av 13 spelare som fostrats inom den egna elitverksamheten eller som spelat i Elfsborg sedan ungdomsåren.

De tretton spelarna är: Johan Larsson, Sebastian Holmén, Anton Lans, Adam Lundqvist, Anders Svensson, Simon Hedlund, Marcus Rohdén, Arber Zeneli, Anton Andreasson, Andréas Klarström, Per Frick, Victor Rotting, Liridon Gashi.

Av övriga fem kan konstateras att även Viktor Claesson spenderat en del av sina ungdomsår inom Elfsborg och övriga inom Värnamos ungdomsverksamhet, vilket innebär att även Claesson omfattas av UEFAs definition.

Klubbchef Stefan Andreassons kommentar:

– Vi har inom IF Elfsborg jobbat under ett par år med ett stort fokus på egna talanger. När vi startade den satsningen pratade vi om att hälften av spelarna skulle komma från egna led och det är en väldigt hög siffra med tanke på att vi samtidigt är ett lag med toppambitioner. Men någonstans längs vägen har vi väl skruvat upp ambitionsnivån och nu jobbar vi vidare från två tredjedelar och uppåt.

– Just Kalmar-matchen blev en sorts påminnelse om att vi faktiskt lyckats med detta. Vi har ofta haft många egna spelare med i truppen och på plan men att kunna konstatera att 13 av 18 i truppen och 7 av 11 i startelvan kommit fram ur egna led det kändes ganska unikt. Det är fantastiskt att se och det är ett fint kvitto för vår ungdomsverksamhet och vår talangutveckling. Att det faktiskt går om man bara tror på det.

– Detta ger oss kraft att fortsätta att jobba på det här sättet. Sedan är det inte sagt att det ska vara exakt si eller så utan vår ambition är fortfarande att vara med och kriga i toppen med en blandning av egna spelare och några spetsspelare. Men det känns viktigt att lyfta fram detta, att det går att lyckas med egna spelare, för någonstans tror jag ibland att folk missar hur unikt detta arbetssättet är.

Tony Lundqvist

En av männen bakom Elfsborgs framgångsrika talangutveckling är Tony Lundqvist, tränare i U17 samt sportchef på ungdomssidan. Han berättar mer om tankarna efter Kalmar-matchen:

– Det klart vi är jättestolta och det känns riktigt roligt. Det är ett kvitto att vi jobbar på rätt sätt med våra ungdomar. Vi är så klart nöjda med vår elitverksamhet och glada över alla framgångar för U17, U19 och U21 men någonstans är ju det stora slutgiltiga målet att få fram spelare till A-truppen. Så varje gång någon tar klivet upp dit blir man extra stolt. Det är det som jobbet bygger på.

– Det är ett arbete som börjar underifrån och vi arbetar på ett liknande sätt i elitverksamheten som i A-lagsverksamheten. De flesta av våra ungdomsspelare kommer från våra pojklag och lyfts upp i elittrupperna. Sedan gör vi enstaka spetsvärvningar varje år men det är ett litet antal spelare. Att vi lyckas med detta beror på fantastiska ledare och tränare och över de senaste kanske 15 åren har vi jobbat på utefter en utbildningsplan som givit oss en kontinuitet i arbetet. Det är kunskap som förs vidare.

– Att få spela i några av Sveriges duktigaste ungdomslag förbereder även våra spelare för att ta klivet upp i en A-trupp och det är ju som sagt det som är viktigast. Att då kunna kolla exempelvis vår backlinje med Larsson, Holmén, Lans och Lundqvist – killar som alla spelat pojkallsvenskt för Elfsborg – prestera i allsvenskan, det är riktigt kul.

Stefan Lundin, sportdirektör SEF

Att man inom Elfsborg är nöjda med det egna arbetet är kanske inte så konstigt men hur har det uppmärksammats på ett riksplan? Den frågan ledde vidare till Svensk Elitfotbolls sportdirektör Stefan Lundin:

– Det är väl inte så att vi inom SEF specifikt har uppmärksammat enskilda klubbar. Däremot är Elfsborgs arbete ett bevis på något som jag själv skrivit en del om, att Sverige faktiskt är den liga av de 30 högst rankade i Europa som lyfter fram flest egenproducerade spelare i sina trupper. Dessutom tar vi in minst antal spelare från andra länder.

– Sedan är det ju som så att Elfsborg tillhört toppen av svensk fotboll under ett antal år och man är även regelbundet ute och deltar i europeiskt kvalspel och även gruppspel. Det är ju ett bevis att den här sortens arbete fungerar och det är ytterst glädjande.

– Det som varit svensk fotbolls stora problem är inte att ta fram talanger utan vårt problem har ju varit att behålla dem, vi har inte haft ekonomi att få dem att stanna kvar i våra lag och i vår serie. Det är väl framförallt här Elfsborg har lyckats, att hålla en hög nivå sportsligt utan att ha dränerats helt på alla sina talanger samtidigt som man haft möjlighet att fylla på än mer underifrån.

– Det är en av de sakerna som kommer att utveckla svensk fotboll, att vi lyckas behålla våra talanger ett tag till så de inte sticker iväg för tidigt när första bästa chans dyker upp. Där verkar Elfsborg ha haft en bra dialog med sina unga spelare och fått dem att förstå att det kan vara bättre att utvecklas ett år extra och få en framträdande roll i ett allsvenskt lag så man på så vis är mer redo den dagen ett bra anbud kommer från utlandet istället för att sticka på första bästa erbjudande.

Text: Eva Fihn

Läs mer om UEFAs regler kring homegrown players på den här länken.

Läs Stefan Lundins krönika ”Så mycket betyder Allsvenskan för vår spelarutveckling” på SEFs hemsida på den här länken.

Huvudpartners