Bra drag när biljetterna släpptes!

Publicerad: 2015-02-27 17:05

Idag släpptes lösbiljetterna till vårens allsvenska matcher i Borås, IF Elfsborgs spelare åkte ut på besök till våra biljettombud och gjorde en insats i årets kampanj genom att pusha för seriebiljetter.

I måndags släpptes årets kampanj Vi tillsammans går på Elfsborg med målet att sälja 5000 seriebiljetter på Borås Arena. Kampanjen syftar till att samla spelare, supportrar och Elfsborgsprofiler att delta i kampanjen. Under eftermiddagen delades spelarna in i fem lag som fick i uppdrag att tävla mot varandra om vilka som kunde sälja flest biljetter. Det var även en chans för förbipasserande Boråsare att träffa spelarna och ta autografer.

 

Borås Turistbyrå: Jesper Manns, Viktor Prodell, Simon Lundevall, Liridon Gashi och Arber Zeneli

ICA City Knalleland: Anton Andreasson, Lasse Nilsson, Andreas Klarström, Jon Jönsson och Abbas Hassan

Willys: Marcus Rohdén, Victor Claesson, Daniel Mobaeck, Anton Lans och Viktor Nilsson

Miljonbutiken: Viktor Götesson, Arjan Mostafa, Simon Hedlund, Per Frick och Sebastian Holmén

City Gross: Anders Svensson, Henning Hauger, Kevin Stuhr Ellegaard och Adam Lundqvist

Vinnarlaget i dagens tävling presenteras under måndagen!

Boråsare har förtur på biljetter fram till den 16e mars hos våra ombud. Efter det datumet släppes de på elfsborg.se till övriga Sverige.

Seriebiljett går att köpa på webben under hela tiden.

Huvudpartners