”Skönt att visa hur bra vi är”
Publicerad: 2015-04-14 13:34
Elfsborgs Henning Hauger är nöjd med hur både han själv och hur laget har startat säsongen, och den naturliga höjdpunkten blir naturligtvis fyramålssegern mot Norrköping.
– Det var en riktigt bra arbetsinsats från samtliga, ungefär som mot Djurgården i premiären. Nu har vi vunnit de två matcherna som vi på förhand trodde skulle vara de svåraste, så jag tror att vi bara kommer bli bättre och bättre, säger Hauger.
Det är dagen efter praktsegern mot IFK Norrköping på Nya Parken. Elfsborgs A–trupp genomför en lättare träning för att få ur det sista från kropparna och för att påbörja uppladdningen inför hemmatchen mot AIK om en vecka.
Av naturliga skäl är det idel glada om än trötta miner, för det finns ju faktiskt få saker som är så sköna som att vinna fotbollsmatcher, och dessutom på det sätt som Elfsborg tog sina tre poäng.
– Det var en riktigt bra arbetsinsats från samtliga. Mycket löpning och ett riktigt bra kollektivt arbete som var efter matchplanen, vilket alltid är lite extra skönt när det klaffar. Både defensivt och offensivt fungerade det mer än väl mot Norrköping, så det var skönt att visa hur bra vi är efter den inte lika lyckade matchen mot Hammarby, säger Elfsborgs norrman Henning Hauger.
Kan du se någon positiv skillnad på er nu om man jämför med förra säsongen?
– Det skulle väl vara att vi är farligare på våra kontringar och att vi har följt vår matchplan på bortaplan bättre, än så länge. Allt som allt har det känts bra hittills, om man bortser från den första halvleken mot Hammarby.
Sin vana trogen skötte Hauger sin roll som balansspelare på det defensiva mittfältet mer än väl mot Norrköping. Efter tre spelade matcher i allsvenskan klockar han in på maximala 270 minuter plus tillägg, och tillsammans med Marcus Rohdén gör han livet surt för sina motståndare.
– Det har fungerat bra för mig än så länge, även om det är svårt att utvärdera efter så få matcher som tre stycken. Mycket är sig likt för mig i min roll på planen i år om man jämför med ifjol, men det kanske är ännu lite mer balansroll. Rohdén löper mycket offensivt och jag täcker upp bakom, så vårt samarbete stämmer bra, säger Hauger.
Nu väntar en veckolång vila från matchandet fram tills dess att det är dags att möta AIK i en toppmatch på Borås Arena. En välkommen vila för Henning Hauger.
– Nu har ju säsongen bara börjat, men visst var det en liten chockstart med tre matcher på så kort tid. Även om det har gått bra för oss så ska det bli skönt med lite vila från match så att man kan träna bra, slipa på detaljerna och ladda inför AIK–matchen, säger han.
Hur mycket ser du fram emot den matchen?
– Väldigt mycket, det ska bli riktigt kul. Att möta AIK på Borås Arena brukar vara en av de roligaste hemmamatcherna på hela året, så jag och laget är garanterat laddade för den. Men egentligen tänker jag inte så mycket på vilka våra motståndare är, jag ska göra mitt jobb och det är tre poäng som står på spel oavsett vem som står på andra sidan planen, säger Henning Hauger.