Inför Bra Kompis Klassfotboll
Publicerad: 2015-05-29 12:15
Nu till helgen spelas årets upplaga av Bra Kompis Klassfotboll på Ryda Sportfält med över 2200 deltagare i åldern 6 till 12 år! Läs om förberedelserna och hålltiderna inför folkfesten!
Bra Kompis Klassfotboll spelas sedan 2003 med Byttorps IF och IF Elfsborg som arrangör. Sedan fyra år tillbaka erbjuder IF Elfsborg värdegrundsföreläsningar till alla femte och sjätteklasser i Borås Stad. Eric Sjölin, en av de som arbetar med IF Elfsborg verksamhetsområde Vi Tillsammans berättar mer:
– Vi har sedan 2011 haft mellan 35 och 45 skolklasser per år som nappat på och velat att vi ska komma ut och hålla föredraget. Vi kör oftast klassvis och pratar om våra ledord attityd-ansvar-respekt, hur man är en bra kompis, vad vi menar med Vi tillsammans samt att ge rasismen rött kort. För oss handlar det om att använda fotbollen och IF Elfsborgs starka varumärke för att fånga upp intresset som många har och koppla det till värdegrundsfrågor. När vi utgår från det som händer på planen är det lätt att koppla det till skolklassen eller samspelet med kompisar. Under våren 2015 har Vi tillsammans dessutom utökat samarbetet med Borås Stad och haft flera föreläsningar tillsammans med Bukurie Haxhimehmedi, mångfaldsutvecklaren i kommunen.
Skolföreläsningarna som vi erbjuder blir en uppstart inför turneringen med syftet att stärka Fair Play och värdegrundsinriktningen som Bra Kompis Klassfotboll har. Under turneringen delas det ut gröna kort om man gör bra saker och det stora priset man kan vinna är Fair Play-priset till de som gör bra saker på och vid sidan av planen. Det handlar om att 3000-4000 totalt människor totalt med alla föräldrar och syskon ska träffas under två dagar med fotbollen som gemensam nämnare och ha roligt tillsammans. Man blir glad i själen av att se den fantastiska uppslutningen varje år, där kan vi snacka om mötesplats avslutar Eric.
2014 års Fair Play vinnare på Hestra Midgårdsskolan
Besök oss i Elfsborgstältet!
Som vanligt kommer IF Elfsborg ha ett tält på Ryda Sportfält där alla deltagare kan besöka oss. Spelare från A-laget kommer att finnas på plats och skriva autografer efter att de avslutat träningen på lördagen. Guliganerna kommer även att finnas på plats och sälja souvenirer och prata om supporterskap.
Alla spelare i Klassfotbollen får ett värdebevis som gäller till matchen IF Elfsborg – Gefle IF söndag 7 juni. Den går att lösa in mot en gratisbiljett under lördagens spel på Ryda OM man samtidigt köper biljett för föräldrar/syskon. Det går bra att betala med kort på plats.
Biljetten går även att hämta ut på matchdagen i biljetthuset vid Borås Arena och då utan köpkrav.
Biljetterna kostar 75 kr för vuxen och 50 kr för ungdom.
Antal lag och lottning av spelschema
213 lag kommer att delta i årets turnering. Läs mer här:
Följ Bra Kompis Klassfotboll på turneringens egna sociala medier: