Abbas Hassans mål är VM
Publicerad: 2015-06-10 09:25
Det kryllar av landslagsmän i Elfsborg, men bara en av dem tar i dagarna på allvar sikte mot VM i Ryssland 2018. Abbas Hassan och hans Libanon möter under den kommande veckan Kuwait och Laos i det kombinerade kvalet till VM och de asiatiska mästerskapen 2019.
– Det är ett av mina mål med karriären att ta mig hela vägen till VM med Libanon, det skulle vara så oerhört roligt, säger Abbas Hassan.
Några är på samling med det yngre U21–landslaget, några ska spela U21–EM och en tar sig till helgen an Montenegro i det svenska herrlandslagets EM–kval. Abbas Hassan har rest till Beirut, Libanon för att i dag möta Kuwait och sedan fem dagar senare, den 16 juni, spela borta mot Laos. Elfsborgs målvakt, som spelat i Libanons landslag sedan 2012, är otroligt laddad inför uppgifterna som komma skall.
– Det ska bli jäkligt kul att få spela i landslaget igen. Det är alltid roligt och spännande, men den här gången känner jag nästan lite extra tagning inför samlingen. Det är början på kvalet och allt kan hända, och den här gången tror jag att vi har en bra chans att gå långt, säger Hassan.
Ett nytt format för de asiatiska lagen gör att det stundar både kval till både VM i Ryssland 2018 och de asiatiska mästerskapen i Förenade Arabemiraten 2019, detta till en början i kombinerad form. Går Libanon långt i kvalen väntar inte mindre än fyra gruppspel innan det kan utkristalliseras ifall man tar sig något av eller båda mästerskapen.
Det är i vilket fall ett stort mål och dröm för Abbas Hassan att representera Libanon i VM och även de asiatiska mästerskapen.
– Min fokus ligger alltid på Elfsborg, det måste den göra, men jag har som mål med min karriär att någon gång få spela i VM med Libanon. Eftersom att det bara spelas var fjärde år så får jag kanske inte så värst många fler chanser, men jag tror på det laget som vi har nu och vi ska kunna gå långt i kvalet. Jag känner mig i jättebra form och är redo för den här uppgiften, säger Abbas Hassan.
Libanon är rankat som nummer 15 av de 46 landslag som spelar eller redan spelat klart i kvalet, till en början uppdelat på åtta grupper med fem lag i vardera. I sitt första gruppspel ställs man mot Sydkorea, Kuwait, Myanmar och Laos. Först ut är som sagt var ett möte med Kuwait på hemmaplan i dag den 11 juni och därefter blir det Laos på bortaplan den 16 juni.
– Vi ska kunna slå både Kuwait och Laos, inget snack om den saken. Vi hade Kuwait i förra kvalet till asiatiska mästerskapen, och då fick vi 1–1 mot dem borta. Nu har vi hemmaplan, och det spelar naturligtvis stor roll. Intresset för fotbollen är sjukt stort i Libanon och i hela Asien, vi kan ha 5 000 på läktarna under en vanlig träning med landslaget, och denna gång bör det bli fullsatt på arenan eftersom vi ska spela på en lite mindre eftersom den stora byggs om just nu, säger Abbas Hassan.
Den på förhand svåraste nöten att knäcka blir Sydkorea, rankat som trea av de 46 lagen, men Libanon har både slagit (innan Abbas tid som landslagsmålvakt) och spelat oavgjort mot en av den asiatiska fotbollens storheter innan.
– Ja, när jag var med mötte och Sydkorea så ledde vi länge och trodde väl att vi skulle kunna slå dem, men så fick de en frispark i den 97:e minuten. Bollen tog på en försvarare och ändrade riktning, så jag hade inte en chans att ta den. Det var riktigt surt, men vi vet att vi kan slå dem och siktar på att göra det igen, säger Abbas Hassan.
När samlingen är över reser Abbas Hassan raka vägen hem till Sverige och Borås för att inleda den allsvenska höstsäsongen och det nya Europaäventyret med Elfsborg. Han är minst lika taggad för det som för att vägen till VM och de asiatiska mästerskapen bara har börjat.