170528 Elfsborgs Anders Randrup under fotbollsmatchen i Allsvenskan mellan IFK Gšteborg och Elfsborg den 28 maj 2017 i Gšteborg. Foto: Jšrgen Jarnberger / BILDBYRN / Kod JJ / Cop 112

Anders Randrup lämnar IF Elfsborg

Publicerad: 2017-11-30 22:07

Efter att hans kontrakt gått ut lämnar nu den danske ytterbacken Anders Randrup IF Elfsborg. Vi önskar Anders lycka till i hans fortsatta fotbollskarriär!

Anders Randrup kom till IF Elfsborg inför säsongen 2016 från FC Västsjälland som ett av flera nyförvärv, och han hittade snabbt sin roll i laget som en hårt jobbande alltiallo som hann med att spela som ytterback, mittback och även defensiv innermittfältare samt yttermittfältare under sin första säsong i gulsvart.
2016 blev det 17 matcher i den gula tröjan och den gångna säsongen stannade Anders Randrup på 19 spelade matcher i allsvenskan. På dessa 36 matcher blev ett mål och tre assist.

I dagarna går Randrups kontrakt med IF Elfsborg ut, och det kommer inte att förlängas.
– Jag hade gärna spelat vidare i Elfsborg, men nu blev det inte så och jag accepterar det, så det finns inga hard feelings alls mellan mig och Elfsborg. Jag har haft två jättefina år i Borås och Elfsborg och jag tycker verkligen att det är en fantastisk förening med fantastiska människor som jag önskar all lycka och framgång i framtiden. Jag vill tacka allihop för den här tiden, säger Randrup.
Anders Randrup har under sina två säsonger i IF Elfsborg varit en mycket uppskattad person, både på och utanför planen, och vi önskar honom ett stort lycka till i hans fortsatta fotbollskarriär.

Huvudpartners