Bergström ser fram emot premiär
Publicerad: 2023-04-14 10:00Det väntar seriepremiär på fredagen – en efterlängtad sådan efter en lång försäsong.
IF Elfsborgs damlag har haft en intressant försäsong där mycket har hänt. Ismet Tursic har kommit in som ny huvudtränare och flertalet nyförvärv har anslutit till truppen. Däribland Izabella Bergström som tog kom från Bergdalen efter de drog sig ur elitettan. Försäsongen har inneburit träningsmatcher mot motstånd på olika nivåer och dessutom tävlingsmatcher i DM. Nu väntar IK Frisco i seriepremiären.
Izabella Bergström har under flera år spelat på högre nivå och ska nu hjälpa till att lyfta Elfsborg till nya nivåer kommande säsong. En redan bra trupp har spetsat till sig med nyförvärven och nu återstår det att se var laget står sig när premiären är förestående.
– Det känns bra. Vi har en väldigt stark trupp för division två och det ska bli roligt att äntligen spela seriematcher. Jag gillar mest att spela matcher före att träna så det ser jag fram emot, säger Bergström.
Förändring att spela i Efsborg
För Izabellas del blir det en viss förändring efter att ha spelat i elitettan, det vill säga den näst högsta serien i landet. Att valet föll på Elfsborg kan tänkas vara lite förvånande, men det finns en logisk förklaring.
– Jag kände inte för att spela på elitnivå längre samtidigt som jag ville vara på hemmaplan. Jag har tidigare spelat med några spelare i Sjömarken, men då var jag 14-15 år så det är ett tag sedan. Sedan har jag haft Ismet Tursic i flickakademin så jag känner till honom med sedan innan, förklara Izabella.
Hela försäsongen har Elfsborg jobbat på att få ihop gruppen, spelet och strategierna inför året. Mycket fokus är på det egna spelet och utvecklingen av de egna spelarna.
– Vi har jobbat mycket med vårt presspel och att kunna spela med hög press. Det kan bli väldigt bra. Sedan har jag inte jättebra koll på motståndarna i division två, det är ändå sex år sedan jag spelade där. Men vi är favoriter och vi vill vinna. Jag tänker inte så mycket utan vill bara gå ut och spela fotboll. Sedan försöker vi få ihop laget på träningarna och Ismet jobbar väldigt mycket med att få en bra laganda, fortsätter Bergström.
Siktet inställt på favoritpositionen
Under de senaste säsongerna har Izabella i mångt och mycket hamnat på en kant, där hon producerat bra med poäng och varit en nyckelspelare, men favoritpositionen är den hon har sikte på i Elfsborg.
– Jag vill spela ”tia”. Det är där jag känner att jag får ut allra mest. Jag gillar att driva spelet och ha boll, så det är där jag vill vara, avslutar Izabella.
Seriepremiären spelas på fredagen klockan 19.00 på Borås Arena.