Boateng: ”Fokus på oss själva”
Publicerad: 2023-07-02 17:07Allsvenskan är tillbaka på Borås Arena under måndagen när Hammarby IF kommer på besök. Efter en stark vår är IF Elfsborg redo att ta sig an resterande del av säsongen.
– Vi vill fortsätta på samma väg som innan uppehållet, säger mittfältaren Emmanuel Boateng.
Måndagens motståndare placerar sig på en nionde plats i tabellen inför återstarten. Trots en lite ojämn vår från Hammarbys sida ser Boateng en tuff match framför sig.
– Hammarby är ett bra lag, ett storlag. De har flera individuellt skickliga spelare som vi får se upp med. Men vi ska lägga fokus på oss själva och vad vi vill göra, inte fokusera för mycket på vad motståndarna vill göra.
Vad behöver fungera för att Elfsborg ska gå vinnande ur måndagens match?
– Vi ska göra det vi gjort under hela våren. Vi är ett lag som jobbar hårt för varandra, det måste vi fortsätta göra från första till sista minut mot Hammarby. Gör vi det så har vi en bra chans att ta tre poäng.
Elfsborgs vårsäsong avslutades på bästa sätt när laget bortaslog AIK med 2–1. Därefter följde en dryg veckas träningsledigt innan truppen åter samlades för att förbereda sig inför nya allsvenska matcher.
– Det ska bli kul att köra i gång igen. Det har gått bra för oss under våren och vi vill fortsätta på samma sätt nu. Jag vill alltid spela matcher, men ibland är det skönt med en paus också. Under ledigheten åkte jag hem och tillbringade tid med familj och släkt. Det är viktigt att få lite tid med familjen när tillfälle ges.
Ni spelade en träningsmatch mot Varberg under uppehållet (vinst 6–1). Vad tar ni med er från den matchen?
– Det var en bra insats, vi gjorde flera saker bra och spelade mycket offensivt. Vi gjorde sex mål och det är alltid bra för moralen att få sätta dit bollen. Så det var positivt.
Hur har träningsveckan inför återstarten varit?
– Vi har haft en väldigt bra vecka och har tränat hårt. Vi ser verkligen fram emot en ny match på Borås Arena. Det blir en viktig match.