Andblads hörna v. 17
Publicerad: 2012-04-25 18:16
Sjukgymnast Andblad kommer med positiva besked i veckans uppdatering. Alla spelare i A-laget är tillbaka i full träning och läget ser bra ut i truppen. Martin Andersson, som brottas med dåliga blodvärden, tränar även han fullt men problemen påverkar hans återhämtning.
Martin Andersson har tränat fullt i fyra veckor men kämpar med dåliga blodvärden.
– Vi vet inte riktigt varför han har de här dåliga värdena och vi håller på och undersöker detta. Han kan ändå träna för fullt men värdena påverkar främst hans återhämtning vilket innebär att han inte är i matchkondition, förklarar Andblad.
Våra långtidsskadade konvalescenser Augustsson, Mobaeck och Stuhr-Ellegaard är tillbaka i full träning sedan en vecka och det har fungerat väl.
Förutom de ovannämnda är alla spelare i A-truppen igång med full träning och läget ser enligt Andblad bra ut.