”Extremt jobbigt men bästa känslan”.

Publicerad: 2014-02-03 22:31

Magnus Hellman Driessen är glad över en skadefri trupp med mycket vilja i.

När Elfsborg media ansluter till träningslägret i Marbella på måndagskvällen är det ett gäng trötta men mycket nöjda och upprymda spelare som möter oss.

-Det finns ingen som inte har gett allt de här dagarna. Jag är otroligt nöjd med killarna, säger fystränare Magnus Hellman Driessen.

Spelarna är överens. Dagens pass har varit stenhårda, alla har tömt sig totalt för att klara av övningarna. Belöningen efter att ha klarat av det – glädje, tillfredsställelse och inte minst, riktigt bra stämning i truppen.

-Nu efteråt är det skitkul, att vi klarade av det allihop. Det är bästa känslan, säger Niklas Hult.

Per Frick och Marcus Rohdén håller med.

-Det märks på hela laget, det blir bra stämning, bra känsla när alla ger hundra. Det känns som att vi behöver detta, säger Marcus Rohdén.

Skön gruppdynamik i gulsvart.

De tre sitter och pratar vid maten, går igenom dagens träningar. De pratar om tuff fotboll med spel tre mot fyra, om defensiva omställningar och spel sju mot sju på liten plan.

-Det blir intensivt, man har liksom en gubbe mot sig hela tiden när man spelar på så liten yta, säger Hult.

Ger allt

De pratar vidare om konditionsbanan på första passet – om vändningar, hopp i sidled, otaliga 50-meterslöpningar, snabba fötter i stege och tre minuters intervaller i högt tempo, fyra varv, totalt tolv minuter.

-Det är ju ingen uttalad tävling men alla ger järnet, säger Per Frick.

– Vi startar med 50 meters mellanrum men man vill ju inte att den som kommer bakom ska komma ikapp. Det ser ju inte bra ut för egen del utan man går max, säger Rohdén.

-Det triggar ju såklart, man vill inte att någon tar in, säger Hult.

Som vi vill se Niklas Hult 2014

Hög puls  i intervaller

Magnus Hellman Driessen berättar att förmiddagens hinderbana eller konditionsbana innebär att spelarna ska ligga högt i puls under tre till fyra minuters intervaller.

-Syftet med hela försäsongen är att bygga en bra grundkondition. Jag försöker att vara tydlig med vad jag kräver och vad jag vill få ut av det och jag måste säga att killarna är fantastiskt lyhörda. De yngre är jättehungriga, de äldre visar disciplin och tar ansvar. Fantastiskt, säger Driessen.

Måndagens eftermiddagspass innehöll bland annat en typ av styrkestafett i skadeförebyggande syfte för baksida lår, rumpa och höft, fortsatt med hög puls.

-Det var helt sjukt jobbigt. Vi körde stafett, två och två. Fem varv var med löpningar, burpees, och slamball, säger Hult.

-Det var bland det jobbigaste någonsin. Det sög rejält i benen, man orkade inte riktigt vända, var mör i kroppen efter första träningen, utan den hade man kanske orkat springa snabbare, säger Rohdén.

Bra stämning i truppen

Den positiva stämningen är påtaglig. Spelare som Mobaeck, Svensson och Nilsson menar att det är tuff men väldigt bra träning. De är trötta men nöjda och även Hellman Driessen konstaterar att gruppdynamiken är fantastiskt bra.

-Efter att ha kört ett stenhårt pass där folk är helt slutkörda så sitter de ändå efteråt och stretchar, pratar och skrattar. Det är oerhört bra ånga och driv, säger han.

Skadefri trupp

Vad som dessutom är minst lika viktigt är att truppen, trots stenhård träning är skadefri.

-Vi har väldigt tuff belastning just nu men fortfarande inga skador. Om vi kan gå igenom försäsongen utan skador ligger vi bra till. Det ger oss ett enormt bra utgångsläge sett ur ett fysiskt perspektiv, säger Driessen.

I morgon, tisdag väntar ett betydligt lugnare pass med fokus på taktik inför onsdagens match. Driessen och Gert Hansen kommer att köra ett pass med målvakterna på morgonen innan Mian/Ingesson/Wettergren kör dagens träning med hela truppen. På onsdag kommer de som inte ska spela matchen att köra intervaller. Match 18:00 därefter ledig dag på torsdag.

-Sen är det dags för två grispass på fredag igen. Samma som idag, säger en nöjd Driessen.

Catalina Bruna Eriksson

Nya bilder från träningslägret på Marbella kommer inom kort.

Huvudpartners