Klas Ingesson slutar som manager efter säsongen

Publicerad: 2014-10-16 13:55

Klas Ingesson har i dagarna meddelat att han kliver av managerrollen efter säsongen. Han gör det av hälsoskäl.

-Min läkare har uppmanat mig att ta det lugnt så nu får det bli så. Ska jag vara med vill jag det fullt ut. Som det har varit i år när jag bara har kunnat vara med till och från har de andra fått dra lasset och det håller inte i längden. Jag har haft en otroligt rolig och spännande tid som manager och jag är så oerhört stolt över vad vi har gjort tillsammans under året. Elfsborgare är jag för evigt och jag tror att det bästa är att berätta direkt för alla när man väl har bestämt sig. Då kan föreningen börja arbeta med att hitta en ersättare till nästa år och laget kan lägga all kraft på att avsluta Allsvenskan på allra bästa sätt, gå vidare i cupen och försöka vinna ytterligare en Supercuptitel. Nu ska vi avsluta detta på allra bästa sätt, säger Klas Ingesson.

-Vi har haft ett fantastiskt år med Klas som manager och säsongen är inte slut än. Ingen trodde inför den här säsongen att vi skulle kunna vara med och konkurrera om medaljer men under Klas starka och skickliga ledarskap har vi vunnit Svenska Cupen och vi har en god möjlighet till medalj och till och med en Europaplats. Vi påbörjar nu arbetet med att hitta starkast möjliga tränarkonstellation inför säsongen 2015. Vi vill också hitta en bra roll för Klas i IF Elfsborg även nästa år, för med sitt starka ledarskap och sin fantastiska personlighet är Klas en människa som berör oss alla och får oss att uträtta stordåd, säger IF Elfsborgs ordförande Bosse Johansson.

-Klas har i sin roll som manager gjort ett kanonjobb och påbörjat ett arbete som vi nu ska fortsätta att utveckla. Klas är en av de absolut bästa personer man kan ha i en förening och han är en hjälte för oss alla, avslutar IF Elfsborgs klubbchef Stefan Andreasson.

Eventuella frågor från media hänvisas till IF Elfsborgs ordförande Bosse Johansson.

Catalina Bruna

Huvudpartners