U17: Seriefinal i Norrköping
Publicerad: 2015-06-07 10:56
Tuffast möjliga match när IF Elfsborgs U17-lag gästade Nya Parken i en ren seriefinal mot IFK Norrköping. Samma poäng, endast målskillnad var olika.
På söndagen åkte IF Elfsborgs U17-lag, tillika serieledare, till Nya Parken i Norrköping för match. Hemmalaget och Elfsborg hade inför matchen tagit nio vinster, en förlust och således 27 poäng båda två. Enda som skiljde var målskillnaden där Elfsborg hade tre måls skillnad bättre. Norrköping hade dessutom full pott på de inledande fem hemmamatcherna, Elfsborg likaså i de fem inledande bortamatcherna. Det var med andra ord upplagt för en högintressant seriefinal.
När väl matchen började dröjde det fram till den 18 minuten innan första målet föll, ett mål som hemmalaget IFK Norrköping satte. Kvitteringen skulle dock inte dröja länge, när Filip Varenhed satte kvitteringen i 21′ minuten på nick efter ett fint inspel av Mervan Trncic. Elfsborg försökte skapa chanser att ta ledningen men istället var det hemmalaget som kunde ta ledningen i den 37′ minuten igen.
I andra halvlek tog Elfsborg över spelet rejält och kvitteringen skulle komma, återigen genom Filip Varenhed som satte 2-2 i 71′ minuten. Efter det radade Elfsborg upp ett antal bra målchanser men matchen slutade 2-2.
– När vi spelar på den här nivån vet vi att vi verkligen kan prestera. Ingen faller ur ramen och samtliga gör ett bra jobb. Jag och Tobias (Linderoth) är två väldigt nöjda tränare. Vi sa inför matchen att vi verkligen ville visa rätt attityd och energi och vi gör exakt det vi ska göra – med mersmak. Det är är en oerhört svår bortamatch och vi åker härifrån med en poäng, analyserar tränare Tony Lundqvist.
IFK Norrköping – IF Elfsborg 2-2 (2-1)
Startelva: Oskar Baggesen-Gyllunger (mv), Johan Andersson, Mattias Jansson, Gustav Henriksson, Chris Makindu, David Andersson, Noel Jonsson, Abdisalan Hassan Ibrahim, Filip Varenhed, Mervan Trncic, Adrian Zeka,
Ersättare: Camil Altun , Samuel Rundqvist, Hugo Svensson, Mentor Kelmendi, Arlind Kutllovci