Välkommen till gulsvart – Marcus Bundgaard
Publicerad: 2024-03-07 17:00IF Elfsborg är överens med danska Vendsyssel FF om en övergång för målvakten Marcus Bundgaard. Marcus ansluter till truppen den 14 mars, och har skrivit på ett kontrakt över säsongen 2028.
– Det känns fantastiskt att ha skrivit på för Elfsborg. Det är en enorm klubb i Skandinavien med en otrolig supporterskara, säger Marcus.
I förra veckan besökte Marcus IF Elfsborg innan han åkte tillbaka till Vendsyssel för en sista veckas träning och matchspel.
– Jag fick direkt intrycket av att Elfsborg är en familjär förening som har hela Borås i ryggen. Elfsborg har även en lång och fin historik med danska spelare, så jag hade redan hört många bra saker om föreningen innan det var aktuellt att jag skulle komma hit. Sedan har ju Elfsborg även en fin historik med oerhört skickliga målvakter, så jag hoppas på att kunna bidra till den också, säger han.
Den 22-årige danska målvakten har sedan 2022 spelat för Vendsyssel FF och han har stått för 54 tävlingsmatcher i klubben. Tidigare i karriären har han också representerat Ålborg BK och Jammerbugt FC. Under den nu pågående danska ligasäsongen har målvakten spelat samtliga 20 ligamatcher i danska division ett. På dessa har han hållit åtta nollor.
– Jag har utvecklats mycket de senaste två åren, och nu känner jag mig väldigt redo att ta detta kliv till en större liga och en betydligt mycket större förening som Elfsborg, menar Marcus.
Vidare har Marcus en tydlig bild över sina egenskaper och styrkor mellan stolparna.
– Jag är en väldigt allround målvakt. Min mentalitet i att jag är en enorm lagspelare men samtidigt en stark vinnarskalle skulle jag säga är min största styrka. Jag hoppas alla Elfsborgare får se tidigt att jag kommer göra det som krävs för att hjälpa laget framåt, menar han.
Den 14 mars ansluter alltså Marcus till IF Elfsborg, och han ser fram emot tiden som väntar.
– Jag ser fram emot att träffa tränarstaben och alla mina nya lagkamrater, och börja jobba med dem. Jag ser också mycket fram emot att få träffa Elfsborgssupportrarna. Jag tror och hoppas att vi tillsammans har en väldigt rolig säsong framför oss.
Marcus Bundgaard
Född: 5 augusti 2001
Position: Målvakt
Tidigare klubbar: Ålborg BK, Jammerbugt FC, Vendsyssel FF
Klubbchef Stefan Andreasson
– Efter bra diskussioner med Vendsyssel utifrån deras sportliga situation och med Marcus själv så är vi nu glada att Marcus valt Elfsborg. Marcus avslutar nu sin starka säsong i Danmark med match mot sin gamla klubb Ålborg i helgen och ansluter till oss den 14 mars.
Målvaktstränare Linus Kandolin
– Vi har följt Marcus under en längre tid och sett hans utveckling sedan några år tillbaka. Han har egenskaper som passar väl in i vårt sätt att spela, både med och utan boll. Det är en ambitiös person som gör allt för att vinna och ständigt drivs av att bli bättre. Vi ser verkligen fram emot att få börja jobba med Marcus i vår miljö.
Manager Jimmy Thelin
– Vi är väldigt glada över att Marcus kommer hit och förstärker vår redan starka målvaktsuppsättning. Han har en stark karaktär och är en ambitiös spelare som vi ser fram emot att fortsätta utveckla i vår miljö.