170522 Elfsborgs Simon Lundevall under fotbollsmatchen i Allsvenskan mellan Elfsborg och Jšnkšping den 22 maj 2017 i BorŒs. Foto: J…RGEN JARNBERGER / BILDBYRN / Kod JJ / Cop 112

Historik: Jönköpings Södra IF – IF Elfsborg

Publicerad: 2017-08-16 11:50

På fredag återvänder Elfsborg till Stadsparksvallen i Jönköping som väcker härliga minnen då det var på denna arena som Elfsborg vann sitt första guld i svenska cupen. Detta i en spännande final mot AIK 2001 som slutade 1-1 och avgjordes i en lång straffsparksläggning som Elfsborg vann med 10-9 (inklusive 1-1 under ordinarie matchtid).

Matcherna mot Jönköpings Södra IF har alla elfsborgare inte samma goda minne av. Faktum är att Jönköpings Södra IF är på bortaplan är Elfsborgs alla värsta motståndare. Statistiken är osannolik. Under tio allsvenska matcher har hemmalaget tabellraden 8-1-1 med målskillnaden 20-6 och i den näst högsta divisionen 4-1-1 och 12-5 i mål.
Jönköpings Södra IF: s första allsvenska säsong var 1945/46. I kvalmatcherna till allsvenskan besegrades Tidaholms GoIF. Efter att ha spelat 2-2 hemma och 1-1 borta vann Jönköping den avgörande matchen med 4-0. Elfsborgs första besök kom i omgång sju och det slutade med en 2-0 seger efter mål av Stig Lindkvist och Sture Sundström. Sture Sundström skulle sedermera bli en legendarisk lagledare under många år.
Jönköping klarade inte sitt allsvenska kontrakt under sin första säsong men återkom direkt, nu efter kvalseger mot Ludvika FFI. 1947/48 slutade matchen mot Elfsborg 2-2, Elfsborgsmål av Rune Rosén och Gunnar Isaksson. Detta är Elfsborgs senaste allsvenska poäng i Jönköping.

Därefter blev det spel sex säsonger i följd fram till och med 1953/54. Jönköpings Södra radade då upp sex raka vinster med siffrorna 2-0, 3-1, 1-0, 3-0, 3-0, 3-0. Hugo Lydén var Elfsborg enda målskytt under säsongen 1949/50. 1953/54 var ett olycksår för båda klubbarna som degraderades från allsvenskan.
Det blev därför flera möten i division II. Hemmalagets segersvit fortsatte 1954/55 då det slutade 2-1. Elfsborgs mål den dagen av Stig Bodin. Det var säsongen då Norrby vann serien och gick upp i allsvenskan.
1955/56 hette Elfsborgs målskytt Rolf ”Kinis” Johansson men det hjälpte inte. Södra vann med 3-1 och denna förlust blev kostsam då GAIS vann serien en poäng före Elfsborg.
Samma siffror, 3-1, kunde ni notera 1956/57. Nu var Henry Larsson målskytt för Elfsborg
1957/58 var det en långa serien då omläggningen till vår-höst skulle göras. Det var då tre inbördes möten mellan lagen. Elfsborg behövde(som väl var) bara åka till Jönköping en gång och denna gång blev det en lyckad resa. Henry Larsson gjorde mål igen och det var matchens enda.

1959 var det seriefinal på Stadsparksvallen i den näst sista omgången. Jönköping hade ledningen med 32 poäng mot Elfsborgs 31 och kunde med en 3-0 seger säkra den allsvenska kvalplatsen. De grönvita klarade så det allsvenska kvalet efter två segrar mot IFK Luleå.
Nästa allsvenska möte var 1969. Det var en oerhört viktig match i den nittonde spelomgången. Med fyra omgångar kvar såg botten i tabellen ut så här. AIK 14, Elfsborg 13, Jönköping 12 och Sirius 11. Anders Wendel gav Jönköping ledningen tidigt i matchen men Hans Höglund utjämnade i den första halvleken. Matchen slog ut att sluta 1-1 men i matchens slutminut avgjorde Sonny Nordqvist till hemmalagets fördel och skickade ned Elfsborg till jumboplatsen i allsvenskan. Det skulle ändå vända. Elfsborg vann två matcher i följd mot Örebro SK och Sirius och klarade sig kvar i allsvenskan på bekostnad av Jönköping och Sirius.
Det blev också en match i division I 1985 och den slutade 1-1 efter mål av Mikael Zeybrandt.
Jönköpings Södra IF var tillbaka i allsvenskan 2016 efter att ha varit borta i 46 säsonger. Klubben har under tiden varit så långt ned som i division IV. Matchen spelades i omgång 20 och det blev ny seger för hemmalaget. Pawel Cibicki avgjorde med matchens enda mål i den andra halvleken.

Text: Mikael Häggström

Huvudpartners